Wydawca treści Wydawca treści

Lasy nadleśnictwa Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się na terenie o urozmaiconej rzeźbie terenu z dużą ilością jezior, bagien i torfowisk.

Dominującą formą geomorfologiczną jest wysoczyzna morenowa przede wszystkim w północnej części nadleśnictwa. Część południowa jest zdominowana przez równiny sandrowe.
Na terenie nadleśnictwa przeważają gleby rdzawe, znaczną część zajmują także gleby torfowe i płowe.


Wśród cennych siedlisk przyrodniczych na terenie nadleśnictwa wyróżniono m.in.: grądy subkontynentalne, zmiennowilgotne łąki trzęslicowe, suche wrzosowiska, łęgowe lasy dębowo-wiązowo-jesionowe.


Flora
Wśród występujących tutaj wielu gatunków roślin, dominującymi są gatunki borealne
i środkowoeuropejskie. Gatunki leśne lub związane z lasem stanowią 65% ogólnej
liczby gatunków roślin w Polsce. Na terenie nadleśnictwa znajdują się stanowiska chamedafne północnej. Wśród rzadkich roślin można wymienić następujące gatunki: kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, dziewięćsił bezłodygowy, granicznik płucnik, 11 gatunków storczyków (m.in. obuwik pospolity, wątlik błotny).


Fauna
Wśród jej przedstawicieli na terenie nadleśnictwa Strzałowo spotkać można m. in.:
- płazy: traszka grzebieniasta, kumak nizinny, żaba moczarowa, ropucha szara,
- gady: żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny,
- ptaki: orlik krzykliwy, bielik, kania ruda, rybołów, nur czarnoszyji, perkoz rogaty, żuraw,
- ssaki: wilka, bobra, rysia, jelenia, sarnę, a także nietoperze (nocek rudy i nocek wąsatek, karlik malutki, mroczek późny).


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zrób coś dla Ziemi, zrób coś dla siebie!

Zrób coś dla Ziemi, zrób coś dla siebie!

Po raz pierwszy od 1970 r. nie mamy możliwości, by razem świętować z okazji Dnia Ziemi. To jednak doskonały czas, by zastanowić się nad tym, co każdy z nas, każdego dnia może zrobić, by za wszystko podziękować naszej planecie!

Worki, rękawiczki, miejsce na ognisko. Leśniczy lub edukator o poranku 22 kwietnia każdego roku miał już wszystko przygotowane. Gdy słońce na dobre królowało na niebie ogrzewając swoimi promieniami  powietrze, grupy przedszkolaków, uczniów oraz dorosłych zmierzały do lasu lub innego bliskiego zielonego miejsca. Tego dnia każdy chciał zrobić coś dobrego dla Ziemi. Do najczęstszych form podziękowań należało zbieranie śmieci. Wśród innych wymienić można sadzenie drzew i krzewów, warsztaty, festyny, konferencje. Każdy edukator miał z pewnością inny patent na uczczenie tego niezwykłego święta. Wszystkie te pomysły miały jednak wspólne miano – kierowały uwagę odbiorcy na planetę, procesy na niej zachodzące oraz jej problemy.

Dziś obchody przeniosły się w wirtualny świat. Ministerstwo Środowiska przygotowało na tę okazję stronę internetową www.dzienziemiwmk.pl. Warto zajrzeć na profile nadleśnictw w mediach społecznościowych. Ten dzień nie przejdzie tam bez echa. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi brzmi „Działania na rzecz ochrony klimatu”. Trudno się temu dziwić, skoro zmiany klimatu dostrzega dziś każdy. Wokół tego problemu powstało wiele teorii. Państwa samodzielnie oraz skupione w organizacje podejmują działania, które mają zahamować postępujące negatywne procesy.

A co tego dnia i każdego następnego może zrobić każdy z nas? Wydaje się, że jeden człowiek ma niewielki wpływ na otoczenie. Jednak jeśli każdy mieszkaniec choćby małej wsi zrobi coś dobrego, efekt dla tej konkretnej miejscowości z pewnością będzie widoczny
i odczuwalny. A co można zrobić? Wystarczy nie wyrzucać śmieci gdzie popadnie. Warto zacząć jej segregować. Swoją uwagę możemy skupić na tym, co kupujemy. Niektórych przedmiotów możemy użyć wielokrotnie, czasem w innym charakterze. Każdy z nas powinien też przemyśleć kwestię zużycia wody i prądu w swoim domu. Jest mnóstwo drobnych czynności, które wykonywane przez rzeszę osób, przyniosą pozytywne rezultaty. Dzisiejsze święto, obchodzone w szczególnych warunkach, daje nam szansę na refleksje nad naszym stylem życia w kontekście zmian klimatu. Warto się więc przemóc i wprowadzić we własne życie choć jedno w zaleceniach proekologicznych zachowań.