Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lasy referencyjne i lasy HCVF

Lasy referencyjne - obserwuje się w nich naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Na ich terenie nie prowadzi się czynności związanych z gospodarką leśną.

Lasy HCVF - lasy o szczególnej wartości [High Conservation Value Forests].
Są to lasy, wyróżnione przez zarządzającego według następujących kategorii:
a) tereny leśne posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji różnorodnych wartości biologicznych (np. endemizm, gatunki zagrożone wyginięciem, rzadkie, refugia)
b) tereny leśne posiadające globalnie, regionalnie lub narodowo znaczenie krajobrazowe stanowiące unikalne miejsce występowania lub występowania większości populacji rodzimych gatunków w naturalnym zagęszczeniu i liczebności.
c) lasy zawierające rzadkie, zagrożone lub wymierające ekosystemy
d) lasy spełniające funkcje w sytuacjach krytycznych (np. ochrona przeciwpowodziowa, powstrzymanie erozji).
e) lasy o fundamentalnym znaczeniu dla podstawowych potrzeb społeczności lokalnych (np. wyżywienie, wypoczynek, zdrowie, egzystencja).
f) lasy o szczególnym znaczeniu dla tradycyjnej tożsamości kulturowej (tereny ważne kulturalnie, przyrodniczo, ekonomicznie lub religijnie dla społeczności lokalnych)

Nadleśnictwo Strzałowo informuje, że uwagi i propozycje dotyczące lasów o szczególnych walorach przyrodnicznych wg kryteriów HCVF można składać drogą mailową na adres: strzalowo@olsztyn.lasy.gov.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwo Strzałowo, Strzałowo 2, 11-710 Piecki.

Dane o lasach referencyjnych oraz  lasach HCVF na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajdują  się na naszej stronie BIP:

 

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Groszek różnolistny nadal rośnie w Puszczy Piskiej

Groszek różnolistny nadal rośnie w Puszczy Piskiej

Na terenie olsztyńskiego Nadleśnictwa Strzałowo odkryto stanowiska groszku różnolistnego, rośliny, którą w Polsce po raz ostatni odnotowano w 1958 r.

Od tego czasu groszek różnolistny (Lathyrus heterophullus L.) uznano za gatunek wymarły na terenie kraju. Niespodziewanie, w 2015 r. strzałowscy leśnicy odnaleźli go na swoim terenie. Roślinę zauważono  na 12 stanowiskach. W chwili obecnej są to jedyne  znane w Polsce stanowiska tej bardzo rzadkiej w skali Europy rośliny.

W ubiegłym roku, na odkrytych stanowiskach, policzono wszystkie pędy groszku. Szczegółowo opisano warunki przyrodnicze w jakich rósł, zwracając uwagę na ewentualne zagrożenia. Liczbę pędów oszacowano na niemal pół tysiąca (dokładnie było ich 445). W lipcu tego roku dokonano ponownego liczenia pędów na wszystkich 12 znanych stanowiskach.

Monitoring wykazał, że liczba pędów groszku różnolistnego wzrosła z 445 do 767 - w ciągu jednego roku odnotowano wzrost tego gatunku aż o 42 proc. Największy - prawie 10-krotny wzrost - zanotowano na stanowisku zlokalizowanym na skraju koszonej późną jesienią łąki. Na stanowisku, na którym są wypasane koniki polskie oraz na poboczach leśnej drogi przebiegającej przez uprawę leśną, zanotowano 3-krotny wzrost.

Natomiast na skraju dzierżawionej łąki, która jest koszona w lipcu, czyli w okresie kwitnienia, liczebność pędów rośliny nie uległa zmianie. Tylko na jednym stanowisku zarejestrowano spadek liczby pędów z 10 do czterech.

Warto podkreślić, że na stanowisku w przerzedzonym 50-letnim drzewostanie brzozowym - potencjalnej świetlistej dąbrowie, gdzie nie wykonywano żadnych zabiegów ochronnych dla tego gatunku, liczba jego pędów - podobnie jak na koszonej późną jesienią łące - wzrosła również 10-krotnie.

Ponadto należy dodać, że w tym roku na terenie Nadleśnictwa Strzałowo odkryto cztery nowe stanowiska, na których zarejestrowano 322 pędy. Jedno ze stanowisk jest zlokalizowane na poboczu drogi powiatowej przebiegającej przez grunty Lasów Państwowych.
W sumie po dwóch latach monitorowania rośliny zarejestrowano 994 pędy groszku różnolistnego. W większości były to pędy kwitnące i wykształcające nasiona.
Warto zaznaczyć, że wszystkie nowo odnalezione stanowiska są zlokalizowane na terenie lasów gospodarczych.

To nie jedyne rzadkie rośliny, które w ostatnim czasie zinwentaryzowano w Nadleśnictwie Strzałowo. W tym roku stwierdzono tam występowanie rzadkich ciepłolubnych gatunków roślin, między innymi: leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum Hayne), miodunkę wąskolistną (Pulmonaria angustifolia L.), fiołka skalnego  (Viola rupestris F.W.Schmidt)
i pięciornika piaskowego (Potentilla arenaria Borkh.).