Wydawca treści Wydawca treści

Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Strzałowo

Gospodarka łowiecka na terenie nadleśnictwa realizowana jest na podstawie wieloletniego oraz rocznych łowieckich planów hodowlanych.

Na obszarze nadleśnictwa Strzałowo gospodarka łowiecka prowadzona jest na powierzchni 37 492 ha, w tym powierzchnia leśna 20 925 ha. Teren dzierżawiony przez koła łowieckie (KŁ "ŻURAW" Ruciane-Nida, KŁ "RYŚ" Dźwierzuty), którym administruje nadleśnictwo zajmuje powierzchnię 17414 ha, w tym powierzchnia leśna 7913 ha. Pozostałą powierzchnię, wraz z częścią powierzchni sąsiedniego nadleśnictwa zajmuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Strzałowo. Ogólna powierzchnia ośrodka wynosi 20078 ha, w tym powierzchnia leśna 13012 ha.

 
   W skład Ośrodka Hodowli Zwierzyny wchodzą dwa obwody łowieckie 204, 231 położone na terenach obrębów Strzałowo i Krutyń. Zasobność siedlisk na terenie ośrodka jest zróżnicowana, siedliska lasowe występują głównie na obwodzie 204 (obr. Strzałowo 95,5%) oraz w północnej części obwodu 231 (obr. Krutyń 47%). Pozostałą powierzchnię leśną zajmują siedliska borowe oraz niewielki procent siedlisk wilgotnych. Teren ośrodka pokryty jest siecią zbiorników i cieków wodnych, których powierzchnia stanowi ponad 10 % ogólnej powierzchni ośrodka. W sąsiedztwie powierzchni wód otwartych występują siedliska wilgotne i tereny bagienne.


Na terenie ośrodka występują pospolicie jeleń europejski, sarna, dzik. Spotkać tu można również takie gatunki jak wilk, ryś, bóbr, wydra, lis, jenot oraz całą gamę innych gatunków zwierząt. Największe ptaki to gnieżdżący się na terenie ośrodka bielik, orlik krzykliwy, rybołów, kania oraz inne gatunki ptaków żyjące na niżu naszej strefy klimatycznej.

Celem funkcjonowania Ośrodka Hodowli Zwierzyny jest między innymi doskonalenie efektywności gospodarowania populacjami zwierząt dziko żyjących ze szczególnym uwzględnieniem populacji jelenia europejskiego (mazurskiego), którego jakość osobnicza jest ogólnie znana i ceniona.

 
   Kompleks Puszczy Piskiej wraz z mozaiką sąsiadujących gruntów rolnych, w tym dużych powierzchni użytków zielonych stwarza bardzo dogodne warunki bytowania zwierzynie dziko żyjącej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023 r.

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023 r.

W dniu 21 marca 2023 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, odbyło się wyjątkowe wydarzenie z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły (klasy I, II, III) wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Strzałowo.

 Podczas spotkania, dzieci miały możliwość zasadzenia trzech pamiątkowych sosen, które będą rosnąć i przypominać o tym ważnym dniu przez wiele lat.

Podczas aktywności, dzieci miały okazję z bliska poznać rolę drzew, krzewów i lasów w utrzymaniu równowagi ekologicznej i wpływie na dobrobyt naszej planety. To niezwykłe wydarzenie miało na celu uświadomienie młodym ludziom, jak ważna jest ochrona lasów oraz jakie korzyści dla ludzi i środowiska niesie z sobą ich zachowanie. Zasadzone sosny przypominają o zobowiązaniu do ochrony lasów i o ich wartości dla naszej planety. Wydarzenie to było nie tylko naukową lekcją, ale również okazją do integracji, współpracy i wspólnych działań na rzecz środowiska naturalnego.

Międzynarodowy Dzień Lasów jest corocznym świętem, które przypomina nam o tym, jak ważne jest zachowanie lasów dla dobra naszej planety. Dzięki wspólnym inicjatywom, jak ta zorganizowana przez Nadleśnictwo Strzałowo i Szkołę Podstawową im. Karola Wojtyły, możemy skutecznie propagować ochronę przyrody i edukować młodsze pokolenia o potrzebie troski o nasze środowisko.