Wydawca treści
Gospodarka łowiecka w Nadleśnictwie Strzałowo
Gospodarka łowiecka na terenie nadleśnictwa realizowana jest na podstawie wieloletniego oraz rocznych łowieckich planów hodowlanych.
Na obszarze nadleśnictwa Strzałowo gospodarka łowiecka prowadzona jest na powierzchni 37 492 ha, w tym powierzchnia leśna 20 925 ha. Teren dzierżawiony przez koła łowieckie (KŁ "ŻURAW" Ruciane-Nida, KŁ "RYŚ" Dźwierzuty), którym administruje nadleśnictwo zajmuje powierzchnię 17414 ha, w tym powierzchnia leśna 7913 ha. Pozostałą powierzchnię, wraz z częścią powierzchni sąsiedniego nadleśnictwa zajmuje Ośrodek Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Strzałowo. Ogólna powierzchnia ośrodka wynosi 20078 ha, w tym powierzchnia leśna 13012 ha.
W skład Ośrodka Hodowli Zwierzyny wchodzą dwa obwody łowieckie 204, 231 położone na terenach obrębów Strzałowo i Krutyń. Zasobność siedlisk na terenie ośrodka jest zróżnicowana, siedliska lasowe występują głównie na obwodzie 204 (obr. Strzałowo 95,5%) oraz w północnej części obwodu 231 (obr. Krutyń 47%). Pozostałą powierzchnię leśną zajmują siedliska borowe oraz niewielki procent siedlisk wilgotnych. Teren ośrodka pokryty jest siecią zbiorników i cieków wodnych, których powierzchnia stanowi ponad 10 % ogólnej powierzchni ośrodka. W sąsiedztwie powierzchni wód otwartych występują siedliska wilgotne i tereny bagienne.
Na terenie ośrodka występują pospolicie jeleń europejski, sarna, dzik. Spotkać tu można również takie gatunki jak wilk, ryś, bóbr, wydra, lis, jenot oraz całą gamę innych gatunków zwierząt. Największe ptaki to gnieżdżący się na terenie ośrodka bielik, orlik krzykliwy, rybołów, kania oraz inne gatunki ptaków żyjące na niżu naszej strefy klimatycznej.
Celem funkcjonowania Ośrodka Hodowli Zwierzyny jest między innymi doskonalenie efektywności gospodarowania populacjami zwierząt dziko żyjących ze szczególnym uwzględnieniem populacji jelenia europejskiego (mazurskiego), którego jakość osobnicza jest ogólnie znana i ceniona.
Kompleks Puszczy Piskiej wraz z mozaiką sąsiadujących gruntów rolnych, w tym dużych powierzchni użytków zielonych stwarza bardzo dogodne warunki bytowania zwierzynie dziko żyjącej.
Najnowsze aktualności
"Wskrzeszony do życia" groszek wielkoprzylistkowy – Lathyrus pisiformis
"Wskrzeszony do życia" groszek wielkoprzylistkowy – Lathyrus pisiformis
Według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (PCZKR) (sklasyfikowany w kategorii VU, czyli narażony na wymarcie) groszek wielkoprzylistkowy występuje współcześnie na terenie kraju tylko na dwudziestu siedmiu stanowiskach.
Dwadzieścia jeden stanowisk stwierdzono na Wyżynie Kieleckiej, a pozostałe sześć zarejestrowano w Polsce północnej, tj. w Borach Tucholskich, nad dolną Wisła i na Suwalszczyźnie. Z Warmii i Mazur podawane są dwa stanowiska groszka wielkoprzylistkowego, które przypuszczalnie wg PCZKR mają charakter historyczny. Na pierwszym z nich położonym koło Nidzicy groszek był odnotowany ostatni raz w roku 1963. Drugie stanowisko położone było nad jeziorem Babant Wielki na terenie Nadleśnictwa Strzałowo. Według botaników prowadzących badania na terenie Warmii i Mazur gatunek ten stwierdzono nad ww. jeziorem przed II wojną światową.
Na początku tego roku postanowiłem sprawdzić, czy przedwojenne stanowisko z terenu mojego nadleśnictwa rzeczywiście jest historyczne. Ponieważ jezioro Babant Wielki jest dość duże (ok. 12 km linii brzegowej), na dokładną penetrację jego brzegów przeznaczyłem dwa tygodnie w maju i czerwcu. Okazało się, że już po trzech dniach poszukiwań odnalazłem groszek w dwóch miejscach. Moja radość była duża, ponieważ rzadko się zdarza, że zaplanowane odnalezienie historycznych stanowisk staje się faktem dokonanym. Osobiście uważam, że mam „farta”.
Pierwsze odnalezione stanowisko groszka wielkoprzylistkowego zlokalizowane jest na stromej skarpie jeziora, w luce tuż przy leśnej drodze. Stanowisko znajduje się w 160-letnim drzewostanie sosnowo-dębowym na siedlisku lasu mieszanego świeżego. Znalazłem tam trzy okazy. Ze względu na zarastanie luki podszytem i podrostem groszek tam rosnący nie prezentuje najlepszej kondycji. Świadczy o tym brak kwiatów na pędach wszystkich trzech okazów. Drugie stanowisko zlokalizowane jest na granicy 2-letniej uprawy i pasa drzewostanu pozostawionego na skarpie jeziora również na siedlisku lasu mieszanego świeżego. Na stanowisku tym odnalazłem dwa kwitnące pędy będące w bardzo dobrej kondycji. W przypadku drugiego stanowiska wykonana tam rębnia gniazdowa miała korzystny wpływ na stan zdrowotny i fizjologiczny tego narażonego wg PCZKR na wymarcie gatunku.
Jednak nie to jest najistotniejsze. Istotny jest fakt, że od co najmniej 80 lat groszek wciąż rośnie nad jeziorem Babant Wielki mimo prowadzonej na tym terenie gospodarki leśnej. Najważniejsze ponad wszystko jest to, że każdy gatunek realizuje swoją strategię przetrwania polegającą głównie na czekaniu na swój czas prosperity. W tym konkretnym opisywanym przypadku to było wykonanie przez leśników rębni gniazdowej.