Położenie

Nadleśnictwo Strzałowo znajduje się w Puszczy Piskiej, w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

Galeria zdjęć

"Strzałowskie" krajobrazy urzekają swym pięknem o każdej porze roku.

Organizacja nadleśnictwa

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Projekty i fundusze

Nadleśnictwo Strzałowo korzysta ze wsparcia funduszy unijnych przy realizacji zadań edukacyjnych i przyrodniczych.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosna w lesie

Wiosna w lesie

Dla wielu z nas wiosna jest najpiękniejszą porą roku.

Po długiej zimie jest jak orzeźwienie. Wraz z jej nadejściem przyroda budzi się do życia. W tym okresie leśnicy mają pełne ręce roboty, gdyż to czas odnowień.
 

A dla każdego z nas wiosna staje się pretekstem do leśnych spacerów w otoczeniu rozkwitających roślin. W czasie wędrówek warto zwrócić uwagę na pierwsze wiosenne leśne kwiaty, tj. przylaszczkę pospolitą oraz zawilca gajowego.

Rośliny te wykorzystują promienie słoneczne, które docierają do dna lasu zanim na drzewach pojawią się liście. Dlatego też nazywane są geofitami. Określenie to obejmuje te gatunki, które chowają pod ziemią bulwy, kłącza lub cebule. Z nich wiosną wyrastają nowe rośliny.

W dawnych czasach medycyna ludowa korzystała z właściwości przylaszczki i zawilca. Uważano, że przylaszczka działała dobrze na wątrobę. Stosowano ją jako środek m.in. na żółtaczkę, gorączkę, migreny.

Piękny biały zawilec gajowy stosowany był, aby łagodzić m.in. choroby reumatyczne, bóle zębów.

Dzisiaj jednak wiadomo, że obie rośliny są trujące, dlatego w czasie spacerów pozostaje podziwić fioletowe kwiaty przylaszczki i białe niczym śnieg kwiaty zawilców.