Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

W myśl Ustawy o ochronie przyrody "obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych".

W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Strzałowo znajdują się fragmenty następujące obszary chronionego krajobrazu:


1. Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich (część
w zasięgu nadleśnictwa 708 ha) o powierzchni całkowitej 20 615,90 ha.


2. Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich (część
w zasięgu nadleśnictwa 657 ha) o powierzchni całkowitej 85 527,00 ha.


3. Obszar Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku
Krajobrazowego – Zachód
(część w zasięgu nadleśnictwa 4089 ha) o powierzchni
całkowitej 7 381,00 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sukces lęgowy rybołowa

Sukces lęgowy rybołowa

Z przyjemnością możemy poinformować, że na terenie Nadleśnictwa Strzałowo para rybołowów osiągnęła sukces lęgowy i trzy ,,nasze” młode rybołowy opuściły gniazdo.

Rybołów (Pandion haliaetus) jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Obecnie w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem z tendencją spadkową populacji i jest jednym z trzech najrzadszych lęgowych ptaków szponiastych w Polsce.

 

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Strzałowo z Komitetem Ochrony Orłów mogliśmy obserwować okres wychowu piskląt dzięki zamonotowanej fotopułapce. Dostarczyło to wielu cennych informacji o behawiorze tych pięknych ptaków. Jeszcze przed rozpoczęciem okresu lęgowego nadleśnictwo zabezpieczyło drzewo z gniazdem poprzez założenie plastikowej opaski uniemożliwiającej wspięcie drapieżników na drzewo, co zapewniło im spokojne gniazdowanie. Z końcem czerwca młode osobniki zostały zaobrączkowane przez Komitet Ochrony Orłów, ponadto zostały zmierzone i zważone, co zapewniło informacje o kondycji populacji oraz w przyszłości pozwoli zidentyfikować już dorosłego rybołowa po indywidualnym numerze założonej na nogę obrączki.

 

Mamy nadzieję, że młode rybołowy polubiły nasze lasy i skorzystają z gościnności w latach następnych, by złożyć już jako dorosłe osobniki własne lęgi.