Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

W myśl Ustawy o ochronie przyrody "obszar chronionego krajobrazu obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem lub pełnioną funkcją korytarzy ekologicznych".

W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa Strzałowo znajdują się fragmenty następujące obszary chronionego krajobrazu:


1. Obszar Chronionego Krajobrazu Jezior Legińsko-Mrągowskich (część
w zasięgu nadleśnictwa 708 ha) o powierzchni całkowitej 20 615,90 ha.


2. Obszar Chronionego Krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich (część
w zasięgu nadleśnictwa 657 ha) o powierzchni całkowitej 85 527,00 ha.


3. Obszar Chronionego Krajobrazu Otuliny Mazurskiego Parku
Krajobrazowego – Zachód
(część w zasięgu nadleśnictwa 4089 ha) o powierzchni
całkowitej 7 381,00 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zamiast leniuchować, lepiej sadzić

Zamiast leniuchować, lepiej sadzić

Sadzenie drzew jest dla leśnika jedną z najprzyjemniejszych prac leśnych i jednocześnie ogromnym wyzwaniem.

 Przed sadzeniem powinna powstać koncepcja, jaki las będzie rósł w danym miejscu. A w tym pomoże wiedza, doświadczenie zawodowe, wskazówki planu urządzenia lasu i lustracja na gruncie.
Leśnik musi dobrać odpowiednie gatunki dla danego siedliska. Następnie wskazać, w jaki sposób przygotować glebę oraz obliczyć, ile sadzonek należy posadzić na danej powierzchni. Gdy koncepcja będzie już gotowa, a prace przygotowawcze zakończone, każdy leśnik musi jeszcze raz obejść daną powierzchnię, aby znaleźć odpowiednie mikrosiedlisko dla danego gatunku i przy okazji oznaczyć w terenie powierzchnię, na której dany gatunek powinien zostać posadzony.

A gdy sadzonki zostaną przywiezione na powierzchnię, należy je zadołować (,czyli obsypać ziemią w taki sposób, aby korzenie nie przesychały), pozostaje już tylko sadzenie, które da początek nowemu pokoleniu lasu.
 

O tym, jak proces sadzenia wygląda w praktyce przekonali się nasi goście - pracownicy firmy Wild Polska Sp. z o.o. wraz z rodzinami w ramach organizowanego Tygodnia Ziemi 2023. W piękne słoneczne sobotnie przedpołudnie sadzili drzewa na terenie leśnictwa Lipowo. Doświadczyli, ile energii należy włożyć w przygotowanie dołków na sadzonki, jak silnie przydeptać ziemię, aby sadzonka miała dobry start. Przekonali się, jak szybko słońce i nawet najdelikatniejszy wiatr potrafią obsuszyć korzenie sadzonek, jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone.

I choć ta wyjątkowo pogodna sobota była niezwykle pracowita, przyniosła naszym gościom wiele radości, gdyż posadzili wiele drzew, z których w najbliższej przyszłości wyrośnie las.