Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Lasy nadleśnictwa Strzałowo chronione są przede wszystkim przed szkodami od zwierzyny oraz szkodliwą działalnością owadów, m.in. kornika drukarza.

Wpływ na ochronę lasu w nadleśnictwie Strzałowo mają przede wszystkim następujące czynniki:

    - typy siedliskowe lasu,
    - skład gatunkowy,
    - wiek drzewostanów,
    - powierzchnia drzewostanów na gruntach porolnych,
    - stan zwierzyny płowej.

Ochrona przed owadami

      W nadleśnictwie Strzałowo poważny problem stanowią szkodniki owadzie żerujące pod korą drzew, tzw. szkodniki wtórne, np. kornik drukarz.  W celu minimalizowania szkód powodowanych przez owady prowadzi się zabiegi profilaktyczne nie używając środków chemicznych.

Do podstawowych zabiegów w walce ze szkodnikami wtórnymi należy wyszukiwanie i wyznaczanie tzw. drzew trocinkowych (w zagłębieniach kory drzew w wyniku żeru owadów gromadzi się drobna trocinka). Drzewa te są następnie wycinane i usuwane z lasu. Ponadto w celu odłowu szkodliwych owadów stosuje się tzw. pułapki feromonowe.

Mechanicznym sposobem walki z owadami żerującymi pod korą jest korowanie drewna. Wśród szkodliwych owadów bardzo niebezpieczna dla lasu jest grupa owadów nazywana szkodnikami pierwotnymi. Szkodniki pierwotne pojawiają się masowo, co jakiś czas. Prognozowanie lat, w których nastąpią gradacje np. brudnicy mniszki, polega na obserwacji wielkości populacji tych owadów w poszczególnych latach i przewidywania skutków na lata następne.

Najlepsze jednak mechanizmy obronne przed szkodliwymi owadami wytwarza las, a ściślej jego bioróżnorodność i równowaga biologiczna.

   W na ubogich siedliskach zachodniej części nadleśnictwa Strzałowo stosuje się w ramach działań profilaktycznych przeciw szkodnikom owadzim tzw. metodę kompleksowo-ogniskową. Polega ona m. in. na zakładaniu w wybranych fragmentach drzewostanu tzw. remiz dla urozmaicenia siedlisk. Remizy to niewielkie ogrodzone powierzchnie, na których pod okapem drzewostanu, na podsypce żyznej gleby sadzi się bardzo gęsto krzewy oraz buduje mały wodopój. Prace te mają zachęcić ptaki, które są sprzymierzeńcami w walce ze szkodliwymi owadami, do osiedlania się w tych miejscach.

Pasożytnicze grzyby
       
   Czynnikiem wyrządzającym znaczne szkody w drzewostanach nadleśnictwa są pasożytnicze grzyby, głównie opieńka i huba korzeniowa. W celu ograniczenia szkód powodowanych przez opieńkę i hubę korzeniową stosuje się preparat o nazwie PG IBL.

      
Szkody od zwierzyny leśnej


   Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowotność drzewostanów w nadleśnictwie Strzałowo są szkody od zwierzyny leśnej. Duża presja jeleniowatych narażon las na szkody. Typowe z nich to: zgryzanie i spałowanie. Działaniem, które wpływa na ograniczenie tychże szkód poprzez poprawę bazy żerowej zwierzyny, jest zakładanie poletek łowieckich. Są to powierzchnie, na których sadzi się rośliny pastewne lub drzewa i krzewy owocowe, chętnie zgryzane przez zwierzynę. Mechaniczną ochronę upraw przed szkodami ze strony jeleniowatych tworzą grodzenia wykonane z siatki.
Mimo prowadzenia wyżej wymienionych zabiegów w drzewostanach nadleśnictwa nadal występują szkody od zwierzyny. Jest to spowodowane wysokimi stanami jeleni w nadleśnictw.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy z RDLP Olsztyn na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie

Leśnicy z RDLP Olsztyn na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie

16.05.2023 r. odbył się VII Kongres Przyszłości, w którym wzięły udział nadleśnictwa: Mrągowo, Spychowo i Strzałowo.

Nasze lasy są nie tylko pięknym elementem krajobrazu, ale także istotnym czynnikiem dla przyszłości naszego kraju. Świadczy o tym fakt, iż polskie lasy pełnią wiele istotnych funkcji. Po pierwsze są ważnym źródłem surowców naturalnych, takich jak drewno wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, m.in. w budownictwie, produkcji mebli, przemyśle papierniczym, drukarskim. Jednocześnie lasy odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska, zatrzymując erozję gleb, zapewniając czyste powietrze oraz regulując gospodarkę wodną. Polskie lasy stanowią doskonałe środowisko życia flory
i fauny. Bogactwo różnorodnych ekosystemów sprzyja występowaniu w lasach licznych gatunków zwierząt i roślin, w tym wielu gatunków chronionych, m.in. cietrzewia i rysia. W czasie VII Kongresu Przyszłości leśnicy dzielili się z odwiedzającymi informacjami na temat programów realizowanych przez Lasy Państwowe mających na celu przywrócenie populacji tych dwóch zagrożonych gatunków.

Kolejną z ważnych funkcji lasów, o której warto mówić, jest funkcja turystyczna. Szeroka sieć różnego rodzaju szlaków rekreacyjnych (m.in. pieszych, rowerowych, konnych) oraz infrastruktura turystyczna przy cennych obiektach przyrodniczych i kulturowych przyciągają zarówno turystów z Polski, jak i ze świata. Dzięki udostępnieniu i właściwemu zagospodarowaniu las jest doskonałym miejscem do wyciszenia się, aktywnego wypoczynku oraz kontaktu z naturą. W kontekście przyszłości naszego kraju polskie lasy odgrywają również ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Przede wszystkim ze względu na to, iż las jest odpowiedzialny za sekwestrację dwutlenku węgla oraz pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych i zatrzymywaniu globalnego ocieplenia.

Na stoisku Lasów Państwowych odwiedzający mieli możliwość poznać wszystkie te funkcje lasu
w mikroujęciu zachęcającym do dalszego odkrywania leśnych tajemnic.  Ekspozycja LP stała się dla wielu gości okazją do tego, aby osobiście poczuć siłę i trwałość drewna, które jest jednym z najważniejszych surowców oferowanych przez lasy. Nie zabrakło również możliwości zanurzenia się w leśnym środowisku na ścieżce sensorycznej. Spacer tą ścieżką to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala poczuć las w pełni. A wszystko za sprawą zmysłów, dzięki którym można dotknąć i poczuć miękkość mchu, poczuć zapach świeżego drewna, usłyszeć szum drzew i odgłosy leśnych zwierząt. Ta interaktywna ścieżka to zaproszenie do odkrywania piękna lasu wszystkimi zmysłami i osiągnięcia harmonii z naturą.

Stoisko Lasów Państwowych zaprezentowane w czasie VII Kongresu Przyszłości to miejsce, gdzie odwiedzający mieli okazję poznać wiele faktów dotyczących gospodarowania polskimi lasami, ale także  miejsce spotkań ze specjalistami i jednocześnie pasjonatami lasów, którzy z radością odpowiadali na wszystkie postawione pytania.