Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Lasy nadleśnictwa Strzałowo chronione są przede wszystkim przed szkodami od zwierzyny oraz szkodliwą działalnością owadów, m.in. kornika drukarza.

Wpływ na ochronę lasu w nadleśnictwie Strzałowo mają przede wszystkim następujące czynniki:

    - typy siedliskowe lasu,
    - skład gatunkowy,
    - wiek drzewostanów,
    - powierzchnia drzewostanów na gruntach porolnych,
    - stan zwierzyny płowej.

Ochrona przed owadami

      W nadleśnictwie Strzałowo poważny problem stanowią szkodniki owadzie żerujące pod korą drzew, tzw. szkodniki wtórne, np. kornik drukarz.  W celu minimalizowania szkód powodowanych przez owady prowadzi się zabiegi profilaktyczne nie używając środków chemicznych.

Do podstawowych zabiegów w walce ze szkodnikami wtórnymi należy wyszukiwanie i wyznaczanie tzw. drzew trocinkowych (w zagłębieniach kory drzew w wyniku żeru owadów gromadzi się drobna trocinka). Drzewa te są następnie wycinane i usuwane z lasu. Ponadto w celu odłowu szkodliwych owadów stosuje się tzw. pułapki feromonowe.

Mechanicznym sposobem walki z owadami żerującymi pod korą jest korowanie drewna. Wśród szkodliwych owadów bardzo niebezpieczna dla lasu jest grupa owadów nazywana szkodnikami pierwotnymi. Szkodniki pierwotne pojawiają się masowo, co jakiś czas. Prognozowanie lat, w których nastąpią gradacje np. brudnicy mniszki, polega na obserwacji wielkości populacji tych owadów w poszczególnych latach i przewidywania skutków na lata następne.

Najlepsze jednak mechanizmy obronne przed szkodliwymi owadami wytwarza las, a ściślej jego bioróżnorodność i równowaga biologiczna.

   W na ubogich siedliskach zachodniej części nadleśnictwa Strzałowo stosuje się w ramach działań profilaktycznych przeciw szkodnikom owadzim tzw. metodę kompleksowo-ogniskową. Polega ona m. in. na zakładaniu w wybranych fragmentach drzewostanu tzw. remiz dla urozmaicenia siedlisk. Remizy to niewielkie ogrodzone powierzchnie, na których pod okapem drzewostanu, na podsypce żyznej gleby sadzi się bardzo gęsto krzewy oraz buduje mały wodopój. Prace te mają zachęcić ptaki, które są sprzymierzeńcami w walce ze szkodliwymi owadami, do osiedlania się w tych miejscach.

Pasożytnicze grzyby
       
   Czynnikiem wyrządzającym znaczne szkody w drzewostanach nadleśnictwa są pasożytnicze grzyby, głównie opieńka i huba korzeniowa. W celu ograniczenia szkód powodowanych przez opieńkę i hubę korzeniową stosuje się preparat o nazwie PG IBL.

      
Szkody od zwierzyny leśnej


   Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowotność drzewostanów w nadleśnictwie Strzałowo są szkody od zwierzyny leśnej. Duża presja jeleniowatych narażon las na szkody. Typowe z nich to: zgryzanie i spałowanie. Działaniem, które wpływa na ograniczenie tychże szkód poprzez poprawę bazy żerowej zwierzyny, jest zakładanie poletek łowieckich. Są to powierzchnie, na których sadzi się rośliny pastewne lub drzewa i krzewy owocowe, chętnie zgryzane przez zwierzynę. Mechaniczną ochronę upraw przed szkodami ze strony jeleniowatych tworzą grodzenia wykonane z siatki.
Mimo prowadzenia wyżej wymienionych zabiegów w drzewostanach nadleśnictwa nadal występują szkody od zwierzyny. Jest to spowodowane wysokimi stanami jeleni w nadleśnictw.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

UROCZYSTA NARADA OLSZTYŃSKICH LEŚNIKÓW W WILCZYM SZAŃCU

UROCZYSTA NARADA OLSZTYŃSKICH LEŚNIKÓW W WILCZYM SZAŃCU

5 września w Ośrodku Edukacji Historyczno-Przyrodniczej w Wilczym Szańcu odbyła się uroczysta narada olsztyńskich leśników połączona z oficjalnym oddaniem do użytku nowych inwestycji.

15 milionów złotych. Taką kwotę z własnych środków Lasy Państwowe zainwestowały w Wilczy Szaniec od czasu, gdy przejęły ten obiekt z rąk prywatnego dzierżawcy – przypominał podczas uroczystej narady olsztyńskich leśników Minister Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. – W roku 2024 na inwestycje w Wilczym Szańcu Lasy Państwowe przeznaczą kolejnych 5 milionów złotych. Miło jest patrzeć, jak ten obiekt zmienił się od czasu, gdy jest zarządzany przez leśników.

Za trud wniesiony w zarządzanie Wilczym Szańcem dziękował olsztyńskim leśnikom Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Zarządzanie tym obiektem to też wielka odpowiedzialność. Turyści, którzy odwiedzają to miejsca powinni wyjść z niego ze świadomością, że to tutaj zapadały decyzje, które pochłonęły miliony ludzkich istnień – podkreślał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. W podobnym tonie wypowiedział się Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Wilczy Szaniec co roku odwiedza 300 tys. turystów z całego świata. Podczas wtorkowych uroczystości też ich nie zabrakło – obiekt był przecież cały czas otwarty dla ruchu turystycznego.

- To bardzo ważne miejsce dla całej turystyki na Warmii i Mazurach. Leśnicy doskonale zarządzają tym miejscem, ale i świetnie współpracują z samorządem – podkreślał obecny podczas uroczystości w Wilczym Szańcu Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

 

Podczas uroczystej narady olsztyńskich leśników zaproszeni goście dokonali oficjalnego otwarcia dwóch inwestycji – nowego Budynku Obsługi Turysty i wystawy multimedialnej poświęconej II wojnie światowej.

Uroczysta narada olsztyńskich leśników była też okazją do podziękowania pracownikom Lasów Państwowych za ich zawodowe osiągnięcia. Decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy Złoty Kordelas Leśnika Polskiego, najwyższe odznaczenie przyznawane w Lasach Państwowych, otrzymał Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. – To wielkie wyróżnienie, ale i ogromny zaszczyt. To nie jest nagroda tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. To dzięki waszej dobrej pracy jesteśmy, nie boję się tego powiedzieć, najlepszą Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Polsce – podkreślał Dyrektor Roczniak.

„Serce dla lasu”, unikalną statuetkę, przyznawaną przez RDLP w Olsztynie ludziom zasłużonym dla olsztyńskiego leśnictwa otrzymał  z rąk Dyrektora Roczniaka Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica. Kordelasy Leśnika Polskiego, decyzją Dyrektora RDLP w Olsztynie otrzymali z kolei leśnicy szczególnie zasłużeni dla rozwoju Wilczego Szańca. W tym gronie znaleźli się Piotr Czyżyk, emerytowany Dyrektor RDLP w Olsztynie, a także Zenon Piotrowicz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo i jego zastępca Sebastian Trapik.