Wydawca treści
Ochrona lasu
Lasy nadleśnictwa Strzałowo chronione są przede wszystkim przed szkodami od zwierzyny oraz szkodliwą działalnością owadów, m.in. kornika drukarza.
Wpływ na ochronę lasu w nadleśnictwie Strzałowo mają przede wszystkim następujące czynniki:
- typy siedliskowe lasu,
- skład gatunkowy,
- wiek drzewostanów,
- powierzchnia drzewostanów na gruntach porolnych,
- stan zwierzyny płowej.
Ochrona przed owadami
W nadleśnictwie Strzałowo poważny problem stanowią szkodniki owadzie żerujące pod korą drzew, tzw. szkodniki wtórne, np. kornik drukarz. W celu minimalizowania szkód powodowanych przez owady prowadzi się zabiegi profilaktyczne nie używając środków chemicznych.
Do podstawowych zabiegów w walce ze szkodnikami wtórnymi należy wyszukiwanie i wyznaczanie tzw. drzew trocinkowych (w zagłębieniach kory drzew w wyniku żeru owadów gromadzi się drobna trocinka). Drzewa te są następnie wycinane i usuwane z lasu. Ponadto w celu odłowu szkodliwych owadów stosuje się tzw. pułapki feromonowe.
Mechanicznym sposobem walki z owadami żerującymi pod korą jest korowanie drewna. Wśród szkodliwych owadów bardzo niebezpieczna dla lasu jest grupa owadów nazywana szkodnikami pierwotnymi. Szkodniki pierwotne pojawiają się masowo, co jakiś czas. Prognozowanie lat, w których nastąpią gradacje np. brudnicy mniszki, polega na obserwacji wielkości populacji tych owadów w poszczególnych latach i przewidywania skutków na lata następne.
Najlepsze jednak mechanizmy obronne przed szkodliwymi owadami wytwarza las, a ściślej jego bioróżnorodność i równowaga biologiczna.
W na ubogich siedliskach zachodniej części nadleśnictwa Strzałowo stosuje się w ramach działań profilaktycznych przeciw szkodnikom owadzim tzw. metodę kompleksowo-ogniskową. Polega ona m. in. na zakładaniu w wybranych fragmentach drzewostanu tzw. remiz dla urozmaicenia siedlisk. Remizy to niewielkie ogrodzone powierzchnie, na których pod okapem drzewostanu, na podsypce żyznej gleby sadzi się bardzo gęsto krzewy oraz buduje mały wodopój. Prace te mają zachęcić ptaki, które są sprzymierzeńcami w walce ze szkodliwymi owadami, do osiedlania się w tych miejscach.
Pasożytnicze grzyby
Czynnikiem wyrządzającym znaczne szkody w drzewostanach nadleśnictwa są pasożytnicze grzyby, głównie opieńka i huba korzeniowa. W celu ograniczenia szkód powodowanych przez opieńkę i hubę korzeniową stosuje się preparat o nazwie PG IBL.
Szkody od zwierzyny leśnej
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zdrowotność drzewostanów w nadleśnictwie Strzałowo są szkody od zwierzyny leśnej. Duża presja jeleniowatych narażon las na szkody. Typowe z nich to: zgryzanie i spałowanie. Działaniem, które wpływa na ograniczenie tychże szkód poprzez poprawę bazy żerowej zwierzyny, jest zakładanie poletek łowieckich. Są to powierzchnie, na których sadzi się rośliny pastewne lub drzewa i krzewy owocowe, chętnie zgryzane przez zwierzynę. Mechaniczną ochronę upraw przed szkodami ze strony jeleniowatych tworzą grodzenia wykonane z siatki.
Mimo prowadzenia wyżej wymienionych zabiegów w drzewostanach nadleśnictwa nadal występują szkody od zwierzyny. Jest to spowodowane wysokimi stanami jeleni w nadleśnictw.
Najnowsze aktualności
Zamiast leniuchować, lepiej sadzić
Zamiast leniuchować, lepiej sadzić
Sadzenie drzew jest dla leśnika jedną z najprzyjemniejszych prac leśnych i jednocześnie ogromnym wyzwaniem.
Przed sadzeniem powinna powstać koncepcja, jaki las będzie rósł w danym miejscu. A w tym pomoże wiedza, doświadczenie zawodowe, wskazówki planu urządzenia lasu i lustracja na gruncie.
Leśnik musi dobrać odpowiednie gatunki dla danego siedliska. Następnie wskazać, w jaki sposób przygotować glebę oraz obliczyć, ile sadzonek należy posadzić na danej powierzchni. Gdy koncepcja będzie już gotowa, a prace przygotowawcze zakończone, każdy leśnik musi jeszcze raz obejść daną powierzchnię, aby znaleźć odpowiednie mikrosiedlisko dla danego gatunku i przy okazji oznaczyć w terenie powierzchnię, na której dany gatunek powinien zostać posadzony.
A gdy sadzonki zostaną przywiezione na powierzchnię, należy je zadołować (,czyli obsypać ziemią w taki sposób, aby korzenie nie przesychały), pozostaje już tylko sadzenie, które da początek nowemu pokoleniu lasu.
O tym, jak proces sadzenia wygląda w praktyce przekonali się nasi goście - pracownicy firmy Wild Polska Sp. z o.o. wraz z rodzinami w ramach organizowanego Tygodnia Ziemi 2023. W piękne słoneczne sobotnie przedpołudnie sadzili drzewa na terenie leśnictwa Lipowo. Doświadczyli, ile energii należy włożyć w przygotowanie dołków na sadzonki, jak silnie przydeptać ziemię, aby sadzonka miała dobry start. Przekonali się, jak szybko słońce i nawet najdelikatniejszy wiatr potrafią obsuszyć korzenie sadzonek, jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone.
I choć ta wyjątkowo pogodna sobota była niezwykle pracowita, przyniosła naszym gościom wiele radości, gdyż posadzili wiele drzew, z których w najbliższej przyszłości wyrośnie las.