Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa Strzałowo

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Dokumentem określającym organizację wewnętrzną nadleśnictwa, jego strukturę i podział, a także szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych i poszczególnych stanowisk pracy oraz zasady działania nadleśnictwa jest tzw. regulamin organizacyjny.

 

Zadania poszczególnych stanowisk i działów w nadleśnictwie

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za sferę planistyczną, nadzór, koordynację oraz realizację zadań w zakresie gospodarki leśnej w nadleśnictwie, kieruje działem gospodarki leśnej i pracą leśniczych.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.


Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.


Dział gospodarki leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie hodowli lasu, ochrony lasu oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego.

Dział administracyjno-gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

 

Leśnictwapodstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Realizuje on zadania gospodarcze na terenie leśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Młodzi podróżnicy z Nadleśnictwa Strzałowo

Młodzi podróżnicy z Nadleśnictwa Strzałowo

Dwa bociany czarne pochodzące ze strzałowskich lasów udały się na zimowisko na Bliski Wschód.

Aż trudno uwierzyć, że dwa młode bociany czarne, które przyszły na świat w naszych lasach, korzystają ze słonecznej pogody tysiące kilometrów stąd. Przedstawiciele tego rzadkiego chronionego gatunku w dniu  08.08.2021r. rozpoczęły swoją pierwszą wędrówkę do zimowisk i zakończyły ją sukcesem. Jeden z osobników przebywa obecnie w Turcji, drugi w Izraelu. Skąd wiemy, gdzie przebywają bociany? Dane o ich lokacji posiadamy dzięki założonym przez Komitet Ochrony Orłów nadajnikom.   Mamy nadzieje, że po osiągnięciu dojrzałości (za około 3 lata) młode bociany wrócą do nas, gdzie zawsze są mile widziane.

Warto podkreślić, że dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu Komitetu Ochrony Orłów w ochronę gatunkową ptaków posiadamy dane dotyczące bocianów czarnych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tę współpracę.

Bocian czarny w przeciwieństwie do białego prowadzi skryty tryb życia (gniazda zakłada w lasach). Podstawę jego diety są ryby.