Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa Strzałowo

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Dokumentem określającym organizację wewnętrzną nadleśnictwa, jego strukturę i podział, a także szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych i poszczególnych stanowisk pracy oraz zasady działania nadleśnictwa jest tzw. regulamin organizacyjny.

 

Zadania poszczególnych stanowisk i działów w nadleśnictwie

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za sferę planistyczną, nadzór, koordynację oraz realizację zadań w zakresie gospodarki leśnej w nadleśnictwie, kieruje działem gospodarki leśnej i pracą leśniczych.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.


Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.


Dział gospodarki leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie hodowli lasu, ochrony lasu oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego.

Dział administracyjno-gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

 

Leśnictwapodstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Realizuje on zadania gospodarcze na terenie leśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Na przekór śmiecącym!

Na przekór śmiecącym!

Uczniowie z Piecek wraz z leśnikami ze Strzałowa wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY.

Piątek (20.09.2019 r.) był dniem szczególnym. Młodsi i starsi w całej Polsce wyruszyli do lasu. Tym, co skłoniło ich do tej wyprawy, nie były grzyby. Przyczyną stały się śmieci. W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzataMY ci, którzy dysponowali czasem i chęcią do pracy, wyruszyli do lasu w towarzystwie leśników, by oczyścić go ze śmieci.

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo udali się w teren z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach. Ich celem była ścieżka dydaktyczna nad „stawem pieckowskim”. Uczestnicy tej wyprawy wyposażeni w rękawice i worki przeczesywali każdy fragment lasu w poszukiwaniu łupu, jakim były śmieci. Dzięki tej wyprawie w lesie przestały zalegać kilogramy plastiku, szkła oraz metalu.

Akcja stała się impulsem do zastanowienia się nad własną postawą oraz postawą innych. Uzmysłowiła uczniom, jak wiele jest do zrobienia w kwestii utrzymania porządku w ich najbliższym otoczeniu. Młodzi ludzie na własne oczy przekonali się, że pomimo ustawionych koszy na śmieci, odwiedzający las, wyrzucają do niego odpadki. To z pewnością skłoni ich do tego, by przypominać sobie, a także najbliższym, że warto żyć tak, by produkować jak najmniej śmieci. Przyjemniej iść do lasu na spacer niż by sprzątać!