Wydawca treści Wydawca treści

Organizacja Nadleśnictwa Strzałowo

Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie. Nadleśnictwa dzielą się na leśnictwa.

Dokumentem określającym organizację wewnętrzną nadleśnictwa, jego strukturę i podział, a także szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych i poszczególnych stanowisk pracy oraz zasady działania nadleśnictwa jest tzw. regulamin organizacyjny.

 

Zadania poszczególnych stanowisk i działów w nadleśnictwie

Nadleśniczy jednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za sferę planistyczną, nadzór, koordynację oraz realizację zadań w zakresie gospodarki leśnej w nadleśnictwie, kieruje działem gospodarki leśnej i pracą leśniczych.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez inżyniera nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.


Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.


Dział gospodarki leśnej prowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie hodowli lasu, ochrony lasu oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego.

Dział administracyjno-gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz.

Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.

 

Leśnictwapodstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy. Realizuje on zadania gospodarcze na terenie leśnictwa.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Przez doświadczenie w las!

Przez doświadczenie w las!

23 czerwca 2019 r. na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie odbyła się druga edycja pikniku edukacyjnego pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska”. Wydarzenie to zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

                                                                    

Do udziału w pikniku zaproszone zostały nadleśnictwa (Mrągowo, Spychowo, Strzałowo) tworzące Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie”, a także Nadleśnictwo Olsztynek. Przygotowały one dla odwiedzających stoisko, składające się z wielu niezwykle ciekawych elementów. Pierwszym z nich był mobilny punkt edukacyjny „Las w szkatułce”. Każdy, kto zajrzał na jego pokład, mógł poznać rolę wody w ekosystemie leśnym oraz jej ogromny wpływ na każdy leśny organizm. Mazurskie nadleśnictwa zaprezentowały uczestnikom pikniku także niezwykłe właściwości roślin leśnych oraz różnorodne możliwości przetworzeni ich. Odwiedzający uświadomili sobie jak wielkie bogactwa oferuje las każdemu z nich. Leśnicy przygotowali także warsztaty florystyczne, dzięki którym każdy mógł wyzwolić własną kreatywność. Najmłodsi poznali smak ciężkiej pracy, przy przygotowywaniu brzozowych medali.

Odwiedzający stoisko mieli okazję przespacerować się po lesie dzięki „Ostoi”. Fragment mazurskiego lasu z jego zapachem, odgłosami oraz kojącą oczy zielenią został przeniesiony do stolicy. Najbardziej odważni odbywali po nim pieszą wędrówkę masując jednocześnie stopy kamykami, korą oraz szyszkami.
Po wysiłku umysłowym i fizycznym każdy mógł odpocząć w leśnej strefie relaksu.

Piknik edukacyjny pod hasłem „Dni Ochrony Środowiska” był częścią konferencji "Dla Lasu, Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej" organizowanej przez Ministerstwo Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Muzeum Łazienki Królewskie, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.