Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

 Powiększenie powierzchni parku krajobrazowego, wyłączenie pewnej powierzchni spod ochrony, a także całkowita likwidacja parku następuje również za sprawą uchwały sejmiku wojewódzkiego.

Park krajobrazowy chroni obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe, a także krajobrazowe.

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy (MPK), który powołany został uchwałą WRN w Olsztynie nr X/38/77 z dnia 8 grudnia 1997 i WRN w Suwałkach nr VIII/31/77 z dnia 5 grudnia 1977 r. W skład MPK wchodzą lasy obrębu Strzałowo i Krutyń oraz częściowo Babięta. Powierzchnia gruntów nadleśnictwa wchodzących w obszar MPK wynosi 13 634 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Młodzi podróżnicy z Nadleśnictwa Strzałowo

Młodzi podróżnicy z Nadleśnictwa Strzałowo

Dwa bociany czarne pochodzące ze strzałowskich lasów udały się na zimowisko na Bliski Wschód.

Aż trudno uwierzyć, że dwa młode bociany czarne, które przyszły na świat w naszych lasach, korzystają ze słonecznej pogody tysiące kilometrów stąd. Przedstawiciele tego rzadkiego chronionego gatunku w dniu  08.08.2021r. rozpoczęły swoją pierwszą wędrówkę do zimowisk i zakończyły ją sukcesem. Jeden z osobników przebywa obecnie w Turcji, drugi w Izraelu. Skąd wiemy, gdzie przebywają bociany? Dane o ich lokacji posiadamy dzięki założonym przez Komitet Ochrony Orłów nadajnikom.   Mamy nadzieje, że po osiągnięciu dojrzałości (za około 3 lata) młode bociany wrócą do nas, gdzie zawsze są mile widziane.

Warto podkreślić, że dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu Komitetu Ochrony Orłów w ochronę gatunkową ptaków posiadamy dane dotyczące bocianów czarnych. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za tę współpracę.

Bocian czarny w przeciwieństwie do białego prowadzi skryty tryb życia (gniazda zakłada w lasach). Podstawę jego diety są ryby.