Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Park krajobrazowy jest tworzony w wyniku uchwały sejmiku województwa. Przed przyjęciem uchwały jej projekt musi być uzgodniony z miejscową radą gminy oraz z właściwym regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.

 Powiększenie powierzchni parku krajobrazowego, wyłączenie pewnej powierzchni spod ochrony, a także całkowita likwidacja parku następuje również za sprawą uchwały sejmiku wojewódzkiego.

Park krajobrazowy chroni obszary ze względu na ich wartości przyrodnicze, historyczne, kulturowe, a także krajobrazowe.

Na terenie nadleśnictwa Strzałowo znajduje się Mazurski Park Krajobrazowy (MPK), który powołany został uchwałą WRN w Olsztynie nr X/38/77 z dnia 8 grudnia 1997 i WRN w Suwałkach nr VIII/31/77 z dnia 5 grudnia 1977 r. W skład MPK wchodzą lasy obrębu Strzałowo i Krutyń oraz częściowo Babięta. Powierzchnia gruntów nadleśnictwa wchodzących w obszar MPK wynosi 13 634 ha.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ptaki w naszych lasach

Ptaki w naszych lasach

Olsztyńscy leśnicy policzyli ptaki w czterech nadleśnictwach. Wnioski są zaskakujące: w lasach gospodarczych żyje więcej ptaków niż w rezerwatach.

Kudypy, Młynary, Parciaki i Strzałowo – to nadleśnictwa, w których olsztyńscy leśnicy prowadzą badania nad wpływem gospodarki leśnej na gatunki ptaków. Wybór akurat tych czterech nadleśnictw nie był przypadkowy. Obszary te są zróżnicowanych pod względem przyrodniczym. Nadleśnictwo Młynary porastają głównie gatunki liściaste. W Nadleśnictwie Parciaki dominuje sosna, a Nadleśnictwa Kudypy i Strzałowo są bardzo urozmaicone pod względem porastających ich gatunków drzew.

Projekt rozpoczął się w zeszłym roku od policzenia skrzydlatych mieszkańców lasu. Teraz leśnicy z olsztyńskiej dyrekcji Lasów Państwowych publikują wyniki. Na terenie objętym inwentaryzacją leśnicy doliczyli się aż 121 gatunków ptaków. Z tego 82 to gatunki typowo leśne, np. strzyżyk, rudzik, kowalik czy też kukułka. Najwięcej gatunków ptaków stwierdzono w nadleśnictwach o najbardziej zróżnicowanych warunkach siedliskowych - Kudypach i Strzałowie.
Najmniej w najżyźniejszych Młynarach i najuboższych Parciakach. Jednocześnie od pierwszych liczeń, wykonanych w 2015 r. do zakończenia ostatnich, były rejestrowane wszystkie prace leśne wykonywane na terenie objętym projektem. - Otrzymamy w ten prosty sposób odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma gospodarka leśna na stan populacji gatunków ptaków, które stwierdzono na terenie nadleśnictw objętych projektem – tłumaczy Andrzej Ryś z Nadleśnictwa Strzałowo.

Przeprowadzona w 2015 r. inwentaryzacja przyniosła ciekawe wyniki - liczba ptaków w lasach użytkowanych gospodarczo przewyższa tę występującą w rezerwatach. - W drzewostanach powyżej 120 lat w lasach gospodarczych jest więcej ptaków niż takich samych wiekowo lasach rosnących w rezerwatach. Wyniki te dotyczą liczeń wykonanych w 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Strzałowo – kończy Andrzej Ryś.

Ponadto najwięcej ptaków naliczono na śródleśnych powierzchniach nieleśnych, czyli łąkach, nieużytkach, terenach komunikacyjnych i poletkach łowieckich.

Tekst: Adam Pietrzak - RDLP Olsztyn

Zdjęcia: Krzysztof Stasiaczek - nadleśnictwo Strzałowo