Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Czas w las!

Czas w las!

Lasy Państwowe udostępniły portal turystyczny czaswlas.pl w nowej odsłonie graficznej. Warto go odwiedzić.

     W czasach pandemii większość naszych planów uległa przewartościowaniu. Marzenia o dalekich podróżach zeszły na dalszy plan. Tymczasem nie wszytko stracone. Polska jest tak piękna i ciekawa, że w każdej jej części można odnaleźć warte odwiedzenia zakątki. Co więcej każdy z nas w najbliższej okolicy znajdzie nie jedną leśną atrakcję. Zatem – czas w las!

Oglądając w sieci zdjęcia morskich lub górskich kurortów zobaczyć można tłumy turystów. Nie każdy jednak lubi iście wakacyjną tłoczną atmosferę. Poza tym nie zawsze mamy możliwość, aby wyjechać na dłuższy urlop poza miejsce zamieszkania. Bywa i tak, że możliwości finansowe na to nie pozwalają. Nie warto jednak porzucać marzeń o urlopie. Lasy Państwowe przekazały każdemu z nas świetne narzędzie, dzięki któremu możemy zaplanować wypoczynek na łonie natury.

Na stronie portalu czaswlas.pl znajdziemy mapę Polski, która przedstawia lokalizację leśnych biwaków, parkingów, a także atrakcji turystycznych i historycznych. Na mapie nie zabrakło oczywiście szlaków dla wielbicieli dwóch kół. Miłośnicy koni znajdą trasy dla siebie. A ci, którzy żyją w rytmie slow lub bushcraft, mogą przebierać w wariantach tras. Warto zauważyć, że zanim pojedziemy w dane miejsce, możemy je zobaczyć dzięki zamieszczonym zdjęciom. Na portalu znajdują się gotowe programy leśnych wypraw z wszelkimi praktycznymi informacjami, np. godzinami otwarcia obiektów oraz cenami biletów.  Umieszczono w nim także mnóstwo przydatnych informacji na temat lasu. Jeśli nie wiesz, jak się zachować, gdy się zgubisz lub nie wiesz, czy w lesie możesz zbierać grzyby, portal https://czaswlas.pl/mapa przyjdzie Ci z pomocą. W zakładce Bezpieczeństwo w lesie i porady odnajdziesz cenne wskazówki.

Portal czaswlas.pl udostępnił także informacje dotyczące leśnych atrakcji na terenie Nadleśnictwa Strzałowo. Wśród nich odnajdziemy szereg malowniczych tras rowerowych, min. wokół jeziora Mokrego, przez pachnące żywicą lasy sosnowe leśnictw Jeziorko, Lipowo, czy Piersławek, przez tętniącą życiem Krutyń, która jest świetną bazą wypadową w kierunku Rucianego-Nidy lub Spychowa. Pasjonaci jazdy konnej także mogą mknąć przez urokliwe mazurskie lasu.
Nie zabrakło oczywiście atrakcji dla piechurów – leśne ścieżki edukacyjne czekają na miłośników lasu. Osoby, które lubią atmosferę leśnych pól biwakowych, odnajdą na mapie ich lokalizację, m.in. nad jeziorem Mokre, Zyzdrój Wielki, Babięty Wielkie.

Zwiedzenie naszego nadleśnictwa, które jest niezwykle ciekawe, zajmie z pewnością nie mało czasu. A kiedy ta okolica stanie się znana, z łatwością można przejechać do sąsiednich nadleśnictw: Spychowa i Mrągowa. A wszystko dzięki temu, że trasy nie kończą się na terenie jednego nadleśnictwa. Co więcej,na jednej mapie znajduje się ich przebieg.

Nie warto więc tracić czasu!

Portal czaswlas.pl jest świetną pomocą, umożliwiającą zaplanowanie wyprawy do lasu. Wyszukiwanie atrakcji jest niezwykle proste, wręcz intuicyjne. Poza tym portal pokazuje, jak bogata i atrakcyjna jest turystyczna oferta Lasów Państwowych.