Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Na przekór śmiecącym!

Na przekór śmiecącym!

Uczniowie z Piecek wraz z leśnikami ze Strzałowa wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY.

Piątek (20.09.2019 r.) był dniem szczególnym. Młodsi i starsi w całej Polsce wyruszyli do lasu. Tym, co skłoniło ich do tej wyprawy, nie były grzyby. Przyczyną stały się śmieci. W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzataMY ci, którzy dysponowali czasem i chęcią do pracy, wyruszyli do lasu w towarzystwie leśników, by oczyścić go ze śmieci.

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo udali się w teren z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach. Ich celem była ścieżka dydaktyczna nad „stawem pieckowskim”. Uczestnicy tej wyprawy wyposażeni w rękawice i worki przeczesywali każdy fragment lasu w poszukiwaniu łupu, jakim były śmieci. Dzięki tej wyprawie w lesie przestały zalegać kilogramy plastiku, szkła oraz metalu.

Akcja stała się impulsem do zastanowienia się nad własną postawą oraz postawą innych. Uzmysłowiła uczniom, jak wiele jest do zrobienia w kwestii utrzymania porządku w ich najbliższym otoczeniu. Młodzi ludzie na własne oczy przekonali się, że pomimo ustawionych koszy na śmieci, odwiedzający las, wyrzucają do niego odpadki. To z pewnością skłoni ich do tego, by przypominać sobie, a także najbliższym, że warto żyć tak, by produkować jak najmniej śmieci. Przyjemniej iść do lasu na spacer niż by sprzątać!