Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu

Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_olsztyn/nadl_strzalowo/plan_urzadzania_lasu.

Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Na przekór śmiecącym!

Na przekór śmiecącym!

Uczniowie z Piecek wraz z leśnikami ze Strzałowa wzięli udział w ogólnopolskiej akcji #sprzątaMY.

Piątek (20.09.2019 r.) był dniem szczególnym. Młodsi i starsi w całej Polsce wyruszyli do lasu. Tym, co skłoniło ich do tej wyprawy, nie były grzyby. Przyczyną stały się śmieci. W ramach ogólnopolskiej akcji #sprzataMY ci, którzy dysponowali czasem i chęcią do pracy, wyruszyli do lasu w towarzystwie leśników, by oczyścić go ze śmieci.

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo udali się w teren z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Pieckach. Ich celem była ścieżka dydaktyczna nad „stawem pieckowskim”. Uczestnicy tej wyprawy wyposażeni w rękawice i worki przeczesywali każdy fragment lasu w poszukiwaniu łupu, jakim były śmieci. Dzięki tej wyprawie w lesie przestały zalegać kilogramy plastiku, szkła oraz metalu.

Akcja stała się impulsem do zastanowienia się nad własną postawą oraz postawą innych. Uzmysłowiła uczniom, jak wiele jest do zrobienia w kwestii utrzymania porządku w ich najbliższym otoczeniu. Młodzi ludzie na własne oczy przekonali się, że pomimo ustawionych koszy na śmieci, odwiedzający las, wyrzucają do niego odpadki. To z pewnością skłoni ich do tego, by przypominać sobie, a także najbliższym, że warto żyć tak, by produkować jak najmniej śmieci. Przyjemniej iść do lasu na spacer niż by sprzątać!