Wydawca treści Wydawca treści

Projekty i fundusze w Nadleśnictwie Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo korzysta ze wsparcia funduszy unijnych przy realizacji zadań edukacyjnych i przyrodniczych.

 

Fundusze

Nadleśnictwo Strzałowo od wielu lat korzysta ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uzyskane dotacje przeznaczane są przede wszystkim na realizację projektów edukacyjnych oraz „retencyjnych".

 

 

Projekty

Nadleśnictwo Strzałowo od 2012 r. bierze udział w projekcie "Bałtyckie Krajobrazy innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych ". Projekt ten skupia 15 partnerów z 7 krajów: Białoruś, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Polska, Szwecja, którzy mają na celu budowanie partnerstwa oraz wymianę doświadczeń w oparciu o formułę lasu modelowego.

Na terenie naszego nadleśnictwa realizowane są  działania związane z turystyką i rekreacją (m.in.  wyznaczanie ścieżek: rowerowych, konnych, "nordic walking"), z monitoringiem przyrodniczym, renaturalizacji siedlisk wilgotnych, działalności bobrów, malejącej populacji ryb w jeziorach.

 

W 2013 r. na terenie naszego nadleśnictwa, w leśnictwie Piersławek została przeprowadzona rekultywacja powierzchni leśnej w ramach projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zanocuj w lesie

Zanocuj w lesie

Od 1.05.2021 r. na terenie nadleśnictw w całej Polsce rusza program "Zanocuj w lesie". Program ten został wprowadzony Decyzją nr 12 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 lutego 2021 r. w sprawie uruchomienia programu "Zanocuj w lesie" ...

Na terenie Nadleśnictwa Strzałowo zostały wyznaczone dwa obszary, na których można nocować. Jeden z nich znajduje się na terenie leśnictw Jeziorko, Lipowo i Piersławek.

Drugi na terenie leśnictwa Prusinowo.

Poniżej zamieszczono mapę z obszarami objętymi programem na terenie Nadleśnictwa Strzałowo, a także kilka przydatnych wskazówek dotyczących przygotowania do leśnych wypraw oraz sposobu zachowania się w leśnym środowisku.

 

Warto wiedzieć, że zgodnie z art. 26 ustawy o lasach stałym zakazem wstępu objęte są:

- uprawy leśne do 4 metrów wysokości;

-powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;

- ostoje zwierząt;

- źródliska rzek i potoków;

- obszary zagrożone erozją.

 

Jeśli zauważysz w lesie ten znak, zmień kierunek wyprawy. Takie oznaczenie wskazuje okresowy zakaz wstępu na dany teren spowodowany, np. pracami gospodarczymi, zagrożeniem pożarowym  lub uszkodzeniem drzewostanu/dewastacją runa leśnego.

 

 

U dołu znaku wskazana jest przyczyna wprowadzenia zakazu oraz okres jego obowiązywania.