Wydawca treści Wydawca treści

Zdjęcia ptaków autorstwa Krzysztofa Stasiaczka

Kilka ciekawostek o ptakach

 

1. Kormoran (Phalacrocorax carbo) - żyje na wyspach lub w lasach usytuowanych nad wodami. Gniazduje kolonijnie na drzewach. Żywi się rybami. Należy do ptaków wędrownych, do Polski przylatuje w marcu. Coraz częściej jednak kormorany zimują w kraju.

2. Sójka (Garrulus glandarius) - uznawana za "strażnika lasu", gdyż przybycie obcych ogłasza wrzaskliwym głosem. Potrafi też świetnie naśladować głosy innych ptaków. Chętnie zjada żołędzie. Często zakopuje je na zapas, po czym zapomina o tym. Dzięki temu przyczynia się do odnawiania dębu w lesie:)

3. Czapla siwa (Ardea cinerea)- poznać ja można w locie po esowato wygiętej szyi oraz nogach wystających za ogon. Zamieszkuje stare drzewostany w pobliżu zbiorników wodnych. Gniazda zakłada w koronach drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Jaja wysiaduje samiec i samica.

Czapla żywi się głównie rybami, a także płazami, gadami, gryzoniami. Często zimuje w Polsce.

4. Sóweczka (Glaucidium passerinum) - najmniejsza polska sowa, wielkości szpaka. Zamieszkuje stare bory świerkowe i mieszane. Zajmuje dziuple po dzięciołach.

5. Dzięcioł duży (Dendrocopos major) - najpospolitszy dzięcioł w Polsce. Samca odróżnia od samicy czerwona plama na potylicy.

6. Krętogłowy (Jynx torquilla) - to także dzięcioł, choć trudno w to uwierzyć. Jego nazwa pochodzi od krętych ruchów głowy, które wykonuje w czasie zagrożenia. Gatunek wędrowny, do Polski przylatuje w kwietniu.

7. Wilga (Oriolus oriolus) - ptak o tropikalnym pochodzeniu. W Polsce przebywa od maja do sierpnia/września. Trudno ją spotkać, gdyż ukrywa się w koronach drzew.

8. Muchołówka mała (Ficedula parva) - najmniejsza z muchołówek występujących w Polsce. Jest rzadkim ptakiem. Zamieszkuje stare i średniowiekowe drzewostany liściaste i mieszane.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

UWAGA! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

UWAGA! ZACHOWAJ OSTROŻNOŚĆ!

Niedawne gwałtowne burze oraz towarzyszące im silne wiatry spowodowały pojawienie się w strzałowskich lasach złomów i wywrotów.

Dwa tajemnicze określenia - złom oraz wywrot od pewnego czasu są na ustach strzałowskich leśników. Wszystko za sprawą kapryśnej lipcowej pogody, która przyniosła z sobą upały, a także  gwałtowne burze z silnymi wiatrami.

 

Warto zatem wyjaśnić, czy są złomy, a czym wywroty.

Złom to fragment pnia rosnącego drzewa, który odłamał się. Korzeń wraz z częścią pnia pozostał w gruncie.

Wywrot natomiast jest drzewem, które wywróciło się wraz z bryłą korzeniową.

 

Żywioł spowodował, że lokalnie w naszych lasach spotkać można wspomiane złomy oraz wywrotu. Nierzadko zablokowały one drogi leśne oraz ścieżki turystyczne.

Nasi pracownicy oraz pracownicy zakładów usług leśnych na bieżąco usuwają wszelkie utrudnienia.

 

Mimo to, prosimy, by w czasie wypraw do strzałowskich lasów zachować szczególną ostrożność.

 

W związku z zaistniałą sytuacją, zwracamy uwagę na znaki leśne, a szczególnie żółty z przekreśloną czarną sylwetką człowieka i napisem "ZAKAZ WSTĘPU". Poniżej tego komunikatu znajduje się informacja o przyczynie zakazu oraz okresie jego obowiązywania.

Jeśli napotkamy w lesie ten znak, należy zmienić kierunek wędrówki!

Prosimy także o kontakt z koordynatorem projektu bushkraftowego w naszym nadleśnictwie - Adamem Cisowskim przed chęcią zanocowania w lesie.

Wcześniejszy kontakt pozwoli uzyskać informacje, czy na danym terenie można bezpiecznie zanocować, czy też aktualnie prowadzone są tam prace gospodarcze przy usuwaniu złomów i wywrotów.

 

Wyprawa do lasu to przyjemność, nie walka o przetrwanie.