Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

795 005 512

Dodatkowe informacje


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy z RDLP Olsztyn na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie

Leśnicy z RDLP Olsztyn na VII Kongresie Przyszłości w Olsztynie

16.05.2023 r. odbył się VII Kongres Przyszłości, w którym wzięły udział nadleśnictwa: Mrągowo, Spychowo i Strzałowo.

Nasze lasy są nie tylko pięknym elementem krajobrazu, ale także istotnym czynnikiem dla przyszłości naszego kraju. Świadczy o tym fakt, iż polskie lasy pełnią wiele istotnych funkcji. Po pierwsze są ważnym źródłem surowców naturalnych, takich jak drewno wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, m.in. w budownictwie, produkcji mebli, przemyśle papierniczym, drukarskim. Jednocześnie lasy odgrywają kluczową rolę w ochronie środowiska, zatrzymując erozję gleb, zapewniając czyste powietrze oraz regulując gospodarkę wodną. Polskie lasy stanowią doskonałe środowisko życia flory
i fauny. Bogactwo różnorodnych ekosystemów sprzyja występowaniu w lasach licznych gatunków zwierząt i roślin, w tym wielu gatunków chronionych, m.in. cietrzewia i rysia. W czasie VII Kongresu Przyszłości leśnicy dzielili się z odwiedzającymi informacjami na temat programów realizowanych przez Lasy Państwowe mających na celu przywrócenie populacji tych dwóch zagrożonych gatunków.

Kolejną z ważnych funkcji lasów, o której warto mówić, jest funkcja turystyczna. Szeroka sieć różnego rodzaju szlaków rekreacyjnych (m.in. pieszych, rowerowych, konnych) oraz infrastruktura turystyczna przy cennych obiektach przyrodniczych i kulturowych przyciągają zarówno turystów z Polski, jak i ze świata. Dzięki udostępnieniu i właściwemu zagospodarowaniu las jest doskonałym miejscem do wyciszenia się, aktywnego wypoczynku oraz kontaktu z naturą. W kontekście przyszłości naszego kraju polskie lasy odgrywają również ważną rolę w walce ze zmianami klimatycznymi. Przede wszystkim ze względu na to, iż las jest odpowiedzialny za sekwestrację dwutlenku węgla oraz pomaga w redukcji emisji gazów cieplarnianych i zatrzymywaniu globalnego ocieplenia.

Na stoisku Lasów Państwowych odwiedzający mieli możliwość poznać wszystkie te funkcje lasu
w mikroujęciu zachęcającym do dalszego odkrywania leśnych tajemnic.  Ekspozycja LP stała się dla wielu gości okazją do tego, aby osobiście poczuć siłę i trwałość drewna, które jest jednym z najważniejszych surowców oferowanych przez lasy. Nie zabrakło również możliwości zanurzenia się w leśnym środowisku na ścieżce sensorycznej. Spacer tą ścieżką to wyjątkowe doświadczenie, które pozwala poczuć las w pełni. A wszystko za sprawą zmysłów, dzięki którym można dotknąć i poczuć miękkość mchu, poczuć zapach świeżego drewna, usłyszeć szum drzew i odgłosy leśnych zwierząt. Ta interaktywna ścieżka to zaproszenie do odkrywania piękna lasu wszystkimi zmysłami i osiągnięcia harmonii z naturą.

Stoisko Lasów Państwowych zaprezentowane w czasie VII Kongresu Przyszłości to miejsce, gdzie odwiedzający mieli okazję poznać wiele faktów dotyczących gospodarowania polskimi lasami, ale także  miejsce spotkań ze specjalistami i jednocześnie pasjonatami lasów, którzy z radością odpowiadali na wszystkie postawione pytania.