Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu w nadleśnictwie Strzałowo

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,049 mld m sześć. drewna.

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa
    i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane
    i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Drewno pozyskują pilarze zatrudnieni w Zakładach Usług Leśnych (ZUL) (są one wyłaniane do wykonywania robót leśnych w wyniku przetargu). Zakłady te dysponują również harwesterami.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Sztuka konwersacji

Sztuka konwersacji

27.10.2017 r. odbyła się III edycja konkursu przyrodniczo-leśnego - debata leśna. W konkursie udział wzięło dziewięć 2-osobowych drużyn z techników leśnych.

        Pada... Cóż, przyszli leśnicy muszą zmierzyć się z "niewygodną" pogodą, skoro wiążą swoją przyszłość z pracą w terenie. W celu dotlenienia szarych komórek dwuosobowe drużyny zaczęły od konkurencji terenowych. Uczniowie techników leśnych zmierzyli sięz klasyfikacją surowca na pniu oraz na mygłach. Po leśnym spacerze przyszedł czas na rozwiązanie zadań kameralnych dotyczących ochrony przyrody oraz funkcjonowania nadleśnictwa. Po dwóch rundach wyłoniono cztery drużyny, które weszły do finału konkursu - debaty. W czasie sześciu debat wszystkie drużyny mogły z sobą podyskutować na dwa wylosowane tematy, które dotyczyły między innymi gospodarki leśnej, łowieckiej, ochrony przyrody.

Po trudach związanych z wyszukiwaniem argumentów ad hoc wyłoniono zwycięzców.

I miejsce: Adrianna Pawlak, Marcin Schmidt z Technikum Leśnego im. Adama Loreta
w Tucholi,

II miejsce: Sebastian Szklarz, Artur Tomkiewicz z Technikum Leśnego w Białowieży,

III miejsce: Jagoda Cichoń, Mateusz Muzolf z Technikum Leśnego im. Adama Loreta
w Tucholi,

IV miejsce: Aleksandra Murach, Krzysztof Zamojski z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie.