Aktualności Aktualności

Koniki polskie i wrzosówki skutecznie chronią leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum Hayne) i ..... rdzę (Puccinia thesii (Desv.) Chaillet).

W 2015 roku w trakcie odtwarzania świetlistej dąbrowy i płatów muraw kserotermicznych na terenie Nadleśnictwa Strzałowo (RDLP Olsztyn) wykonano również zabiegi ochronne na 2 stanowiskach leńca bezpodkwiatkowego.

Obydwa stanowiska zlokalizowane były na skrajach śródleśnych łąk. W celu określenia skuteczności planowanych zabiegów na obydwu stanowiskach w czerwcu 2015 policzono ilość pędów. Jesienią na opisanych powierzchniach rozpoczął się wypas owcami wrzosówkami i konikami polskimi silnie rozwiniętego konkurencyjnego dla leńca runa trawiasto-turzycowego. Ponowne liczenie ilości pędów wykonano w czerwcu 2016 r.

Na stanowisku wypasanym wrzosówkami liczba pędów leńca bezpodkwiatkowego wzrosła
z 280 do 1100. Natomiast na stanowisku, gdzie prowadzono wypas konikami polskim ich liczba wzrosła z 1500 do 2300 – na przełomie czerwca i lipca tego roku eksperymentalnie wykonano tam letni wypas. Koniki polskie górkę na skraju lasu, na której rosły leńce wyjadły do gleby. Po tym radykalnym zabiegu, w trakcie liczeń wykonanych na początku sierpnia okazało się, że ilość pędów leńca wzrosła do 3500. Prawdopodobnie liczba ta jest znacznie większa, ponieważ na wskazanym stanowisku zaobserwowano dużą liczbę 2-3 centymetrowych pędów, które ze względu na swoją wielkość trudne były do policzenia
w gęstej runi traw łąkowych. Na tej powierzchni stwierdzono również 3 pędy powtórnie kwitnącego leńca oraz bardzo rzadkiego w skali Europy i Polski grzyba pasożytniczego rdzę Puccinia thesii na kilku okazach.

Można z całą pewnością stwierdzić, że zabiegi ochronne w postaci wypasu wrzosówkami i konikami polskimi skutecznie zwiększyły ilość pędów gatunku unijnego jakim jest leniec bezpodkwiatkowy. Przyczyniły się one również do zachowania rzadkiej pasożytniczej rdzy występującej tylko i wyłącznie na w/w roślinie. Tego typu zabiegi  ochrony wybranych gatunków opisaną wyżej metodą - w Polsce - wykonano prawdopodobnie po raz pierwszy.

Rdza Puccinia thesii (gatunek ten w chwili obecnej nie ma polskiej nazwy) to bardzo rzadki grzyb występujący na leńcu bezpodkwiatkowym . Według danych zawartych w „Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych ze szczególnym uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura 2000" prowadzonym przez GDOŚ (Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) gatunek w/w rdzy stwierdzono w Polsce tylko na 7 stanowiskach. Tymczasem
w trakcie pobieżnych obserwacji prowadzonych w jednym sezonie wegetacyjnym na terenie połowy Puszczy Piskiej  autor tej notatki   stwierdził ją na 3 stanowiskach. Obecność  pasożyta grzybowego Puccinia thesii    paradoksalnie świadczy o dobrej kondycji  populacji leńca bezpodkiatkowego - im więcej leńca, tym więcej jego pasożyta i na odwrót. Zależność tę  potwierdza liczba 50 tys. pędów leńca odnalezionych w 2016 roku na terenie Puszczy  Piskiej w N-ctwie Strzałowo i Spychowo (RDLP Olsztyn).   Warto przy tym podkreślić, że sam leniec jest również rośliną pasożytniczą, a właściwie półpasożytem niespecyficznym – co oznacza, że nie specjalizuje się w wyborze korzeni jakiegoś konkretnego gatunku rośliny żywicielskiej.

 


 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Polecamy Polecamy