Asset Publisher Asset Publisher

Historia Nadleśnictwa Strzałowo


    Nadleśnictwo Strzałowo utworzono w roku 1870 z części nadleśnictw Krutyń i Mikołajki. Nowo powstałe nadleśnictwo otrzymało nazwę Pfeilswalde na cześć wybitnego niemieckiego uczonego i filozofa dr. Friedricha Wilhelma Leopolda Pfeila (1783-1859). Siedzibę nadleśnictwa wybudowano w 1873 roku.  Dziś także służy ona kolejnym pokoleniom leśników.


        Początkowo swoim zasięgiem nadleśnictwo Strzałowo obejmowało powierzchnię 7 332 ha, w tym 6 436 pow. leśnej i 546 ha pow. nieleśnej. 350 ha powierzchni zajmowały jeziora.
      W składzie gatunkowym drzewostanów nadleśnictwa dominowała, podobnie jak dzisiaj, sosna - 93%, 2% stanowił świerk, pozostałe gatunki 5%. Sosna była także gatunkiem pozyskiwanym w największej ilości -20 000 m³ rocznie. W tym samym czasie – przed II wojną światową pozyskiwano 3 400 m³ świerka, 250 m³ dębu oraz 1350 m³ pozostałych gatunków. Łączny etat cięć wynosił więc 25 000 m³ drewna.
        Pierwszym nadleśniczym w Strzałowie został Of Koch. Po nim urząd ten sprawowali m. in.:

     - Of Roecknera – w latach 1873 - 1893
     - Of Hoffmann  - w latach 1894 – 1902
     - Of v. Krosig    -  w latach 1903 – 1907
     - Of Friedrich Engels -  w latach 1907 – 1937

        Ostatnim nadleśniczym powoływanym przez administrację niemiecką był Fm Georg Augstein. Z chwilą zakończenia działań wojennych na terenie powiatu mrągowskiego (rok 1945) na stanowisko nadleśniczego powołany został Tadeusz Paciorkowski. Pełnił on tę funkcję przez rok.


    W roku 1945 nadleśnictwo otrzymało nazwę Strzałowo, która pochodzi od niemieckiego słowa pfeil oznaczającego strzałę do łuku. Obszar nadleśnictwa po wojnie obejmował tereny byłych poniemieckich lasów państwowych (pow. 7 064,85 ha) oraz pięciu kompleksów lasów majątkowych i drobnej własności (pow. 659,83 ha ), które przejęto oficjalnie w roku 1947.


    Kolejne zmiany terytorialne nastąpiły w roku 1973. Wówczas w skład nadleśnictwa Strzałowo weszły jako obręby leśne dotychczasowe nadleśnictwa Krutyń i Mikołajki. W roku 1979  do nadleśnictwa włączono obręb Babięta utworzony z części terenów nadleśnictwa Racibór i Spychowo. W tym samym czasie nadleśnictwo Strzałowo przekazało nadleśnictwu Maskulińskie obręb Mikołajki oraz tereny z obrębów Strzałowo i Krutyń położone w województwie suwalski. Łączna powierzchnia nadleśnictwa wg stanu na dzień 1.01.1979 r. wynosiła 19839,75 ha. Powstał wówczas podział administracyjny nadleśnictwa Strzałowo na trzy obręby leśne: Strzałowo, Krutyń, Babięta. Podział ten obowiązuje do dziś.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Groszek różnolistny nadal rośnie w Puszczy Piskiej

Groszek różnolistny nadal rośnie w Puszczy Piskiej

Na terenie olsztyńskiego Nadleśnictwa Strzałowo odkryto stanowiska groszku różnolistnego, rośliny, którą w Polsce po raz ostatni odnotowano w 1958 r.

Od tego czasu groszek różnolistny (Lathyrus heterophullus L.) uznano za gatunek wymarły na terenie kraju. Niespodziewanie, w 2015 r. strzałowscy leśnicy odnaleźli go na swoim terenie. Roślinę zauważono  na 12 stanowiskach. W chwili obecnej są to jedyne  znane w Polsce stanowiska tej bardzo rzadkiej w skali Europy rośliny.

W ubiegłym roku, na odkrytych stanowiskach, policzono wszystkie pędy groszku. Szczegółowo opisano warunki przyrodnicze w jakich rósł, zwracając uwagę na ewentualne zagrożenia. Liczbę pędów oszacowano na niemal pół tysiąca (dokładnie było ich 445). W lipcu tego roku dokonano ponownego liczenia pędów na wszystkich 12 znanych stanowiskach.

Monitoring wykazał, że liczba pędów groszku różnolistnego wzrosła z 445 do 767 - w ciągu jednego roku odnotowano wzrost tego gatunku aż o 42 proc. Największy - prawie 10-krotny wzrost - zanotowano na stanowisku zlokalizowanym na skraju koszonej późną jesienią łąki. Na stanowisku, na którym są wypasane koniki polskie oraz na poboczach leśnej drogi przebiegającej przez uprawę leśną, zanotowano 3-krotny wzrost.

Natomiast na skraju dzierżawionej łąki, która jest koszona w lipcu, czyli w okresie kwitnienia, liczebność pędów rośliny nie uległa zmianie. Tylko na jednym stanowisku zarejestrowano spadek liczby pędów z 10 do czterech.

Warto podkreślić, że na stanowisku w przerzedzonym 50-letnim drzewostanie brzozowym - potencjalnej świetlistej dąbrowie, gdzie nie wykonywano żadnych zabiegów ochronnych dla tego gatunku, liczba jego pędów - podobnie jak na koszonej późną jesienią łące - wzrosła również 10-krotnie.

Ponadto należy dodać, że w tym roku na terenie Nadleśnictwa Strzałowo odkryto cztery nowe stanowiska, na których zarejestrowano 322 pędy. Jedno ze stanowisk jest zlokalizowane na poboczu drogi powiatowej przebiegającej przez grunty Lasów Państwowych.
W sumie po dwóch latach monitorowania rośliny zarejestrowano 994 pędy groszku różnolistnego. W większości były to pędy kwitnące i wykształcające nasiona.
Warto zaznaczyć, że wszystkie nowo odnalezione stanowiska są zlokalizowane na terenie lasów gospodarczych.

To nie jedyne rzadkie rośliny, które w ostatnim czasie zinwentaryzowano w Nadleśnictwie Strzałowo. W tym roku stwierdzono tam występowanie rzadkich ciepłolubnych gatunków roślin, między innymi: leńca bezpodkwiatkowego (Thesium ebracteatum Hayne), miodunkę wąskolistną (Pulmonaria angustifolia L.), fiołka skalnego  (Viola rupestris F.W.Schmidt)
i pięciornika piaskowego (Potentilla arenaria Borkh.).