Asset Publisher Asset Publisher

Projekty i fundusze w Nadleśnictwie Strzałowo

Nadleśnictwo Strzałowo korzysta ze wsparcia funduszy unijnych przy realizacji zadań edukacyjnych i przyrodniczych.

 

Fundusze

Nadleśnictwo Strzałowo od wielu lat korzysta ze wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Uzyskane dotacje przeznaczane są przede wszystkim na realizację projektów edukacyjnych oraz „retencyjnych".

 

 

Projekty

Nadleśnictwo Strzałowo od 2012 r. bierze udział w projekcie "Bałtyckie Krajobrazy innowacyjne podejście do zrównoważonych krajobrazów leśnych ". Projekt ten skupia 15 partnerów z 7 krajów: Białoruś, Łotwa, Estonia, Finlandia, Rosja, Polska, Szwecja, którzy mają na celu budowanie partnerstwa oraz wymianę doświadczeń w oparciu o formułę lasu modelowego.

Na terenie naszego nadleśnictwa realizowane są  działania związane z turystyką i rekreacją (m.in.  wyznaczanie ścieżek: rowerowych, konnych, "nordic walking"), z monitoringiem przyrodniczym, renaturalizacji siedlisk wilgotnych, działalności bobrów, malejącej populacji ryb w jeziorach.

 

W 2013 r. na terenie naszego nadleśnictwa, w leśnictwie Piersławek została przeprowadzona rekultywacja powierzchni leśnej w ramach projektu "Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP".


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Kostury w dłoń

Kostury w dłoń

W leśnej ogólnopolskiej akcji "Łączą nas drzewa" organizowanej także na terenie Nadleśnictwa Strzałowo wzięło udział 115 osób.

Wielu miłosników lasu wyczekuje z utęsknieniem wiosny. Niektórzy ze względu na niezwykle efektowne i dynamiczne wydarzenia przyrodnicze, inni ze względu na możliwość wzięcia udziału w sadzeniu lasu.

Dzięki akcji "Łączą nas drzewa" organizowanej we wszystkich nadleśnictwach w Polsce każdy jej uczesnik mógł poczuć się przez chwilę jak gospodarz lasu.

W akcji oraganizowanej na terenie Nadleśnictwa Strzałowo wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej z Piecek oraz pracownicy nadleśnictwa.

Nasi goście poznali tajniki leśnictwa związane z odnowieniem lasu, jego hodowlą  oraz szkółkarstwem. Dowiedzieli się, dlaczego te a nie inne gatunki sadzi się w danym lesie, a także w jego określonym miejscu. Odkryli znaczenie słowa więźba oraz mikrosiedlisko, a także  tajemniczo brzmiących określeń  jedno- i dwulatki sosny czy dębu.

Ponadto dowiedzieli się wiele na temat cech gatunków drzew leśnych najliczniej występujących w naszym kraju.

Wielu uczesników akcji poznało także trud, jaki pracownicy LP oraz zakładów usług leśnych wkładają w odnowienie oraz pielęgnowanie lasu.