Asset Publisher Asset Publisher

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.


KLIMAT

Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:

- ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm,

- średnia temperatura 7,0 - 7,7oC,

- okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.


GLEBY I SIEDLISKA

Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują:

- Brz - 10%,

- Db, Kl, Wz, Js - 8%,

- Ol, Św - po 6%,

- Bk - 4%.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

50 lat Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie

50 lat Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie

Z udziałem licznej delegacji olsztyńskich leśników w Rucianem-Nidzie odbył się jubileusz 50-lecia miejscowego Zespołu Szkół Leśnych.

Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie ma już 50 lat! Oficjalne, uroczystości rocznicowe odbyły się 22 września bieżącego roku. Wśród uczestników nie mogło oczywiście zabraknąć olsztyńskich leśników. Wielu z nich jest przecież absolwentami tej szkoły. Delegacji leśników z Olsztyna, która wzięła udział w piątkowych uroczystościach, przewodniczył Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. - To niesamowite osiągnięcie, które zasługuje na szacunek i podziw. Przez ostatnie 50 lat wasza szkoła przekazywała wiedzę i umiejętności związane z leśnictwem. Jesteście dowodem na to, że pasja i poświęcenie mają moc przekształcania świat – powiedział Dyrektor Roczniak, zwracając się do nauczycieli i uczniów nidzkiej szkoły. Wręczył też Halinie Pańkowskiej, Dyrektor ZSL w Rucianem-Nidzie, „Serce dla Lasu” – honorową statuetkę, przyznawaną osobom szczególnie zasłużonym dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Z kolei leśnicy z Olsztyna, którzy są absolwentami ZSL w Rucianem Nidzie przekazali szkole pamiątkową tablicę, przedstawiającą mapę RDLP w Olsztynie z informacją,  gdzie absolwenci znaleźli swoje zawodowe miejsce. Dyrektor Halina Pańkowska od byłych uczniów kierowanej przez nią placówki, otrzymała rzeźbioną Buławę Leśną – symbol władzy i uhonorowania, sprawnego zarządzania szkołą. Ponadto absolwenci-leśnicy z RDLP Olsztyn nie zapomnieli o nowych pokoleniach kształcących się w tej szkole. Przekazali na ręce Pani Dyrektor symboliczny bon, świadczący o założonym funduszu stypendialnym dla uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem Nidzie.