Wydawca treści Wydawca treści

Ku pamięci mazurskiego pisarza

 

Od 01.04.2024 r. zwiedzanie Izby będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikiem Nadleśnictwa Strzałowo:

Adam Cisowski - tel. 509 113 250, e-mail: adam.cisowski@olsztyn.lasy.gov.pl



Warunki udostępnienia obiektu:

1. Termin zwiedzania należy uzgodnić co najmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

2. Obiekt może zostać udostępniony wyłącznie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00.

3. W święta oraz dni wolne od pracy obiekt nie będzie udostępniany zwiedzającym.

4. W sprawie wystawienia faktury należy kontaktować się z działem księgowości - tel. (89) 742 22 21.

5. Obiekt  będzie udostępniany zwiedzającym, tj. grupom liczącym min. 5 osób, wyłącznie za odpłatnością. Cena biletu wynosi 10,00 zł brutto za osobę i jest stała niezależnie od wieku zwiedzającego.

 

Nadleśnictwo Strzałowo nie odpowiada za informacje dotyczące zwiedzania Izby podane na innych stronach internetowych.

 

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia
LEŚNEJ IZBY PAMIĘCI ERNSTA WIECHERTA


    Leśniczówka Piersławek - dom rodzinny mazurskiego pisarza Ernsta Wiecherta, zbudowana została w roku 1883  i nosiła wówczas nazwę Kleinort. Pięć lat później - 18 maja 1887 roku urodził się w niej wspomniany autor. Leśniczówka była służbowym mieszkaniem jego ojca Martina. Warto dodać, że rodzice Wiecherta - Martin i Henrietta (z domu Andreae) byli osadnikami niemieckimi. Rodzina Wiechertów miała nie tylko niemieckie, ale także litewskie i francuskie, a z czasem również polskie korzenie.

     Młody Wiechert wzrastał wśród lasów i jezior. Był silnie związany z Mazurami - krainą swego dzieciństwa i młodości. Mazury były dla niego przestrzenią spotkań z przyrodą. Obcowanie z naturą ukształtowało światopogląd pisarza, a tym samym wpłynęło na jego twórczość, której owocem było m. in. 13 powieści, 40 opowiadań i nowel, 4 sztuki teatralne.

    Przed wojną Kleinort, po wojnie Sosnówka (do roku 1967), a obecnie Piersławek. W roku 1995 rozpoczęto remont leśniczówki finansowany przez Lasy Państwowe, który zakończono w 1996 roku. I tak od lipca 1996 roku na terenie leśnictwa Piersławek istnieje Leśna Izba Pamięci poświęcona pisarzowi. Ekspozycja przygotowana została przez Nadleśnictwo Strzałowo przy udziale Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zawiera ona dzieła pisarza wydane m. in. w języku niemieckim, angielskim oraz tłumaczenia polskie, a także liczne druki okolicznościowe, dokumenty i list pisarza. Na ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna dla upamiętnienia 100, druga 110 rocznicy urodzin pisarza.

      Należy wspomnieć, że przy leśniczówce Piersławek strudzony drogą turysta może odpocząć - znajdują się tu ławy i stoły, a także miejsce na ognisko. W pobliżu leśniczówki przebiegają ścieżki edukacyjne, na których nierzadko można spotkać leśne zwierzę.  Warto odwiedzić to niezwykle miejsce, w którym czasami pojawia się  ducha Wiecherta.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zamiast leniuchować, lepiej sadzić

Zamiast leniuchować, lepiej sadzić

Sadzenie drzew jest dla leśnika jedną z najprzyjemniejszych prac leśnych i jednocześnie ogromnym wyzwaniem.

 Przed sadzeniem powinna powstać koncepcja, jaki las będzie rósł w danym miejscu. A w tym pomoże wiedza, doświadczenie zawodowe, wskazówki planu urządzenia lasu i lustracja na gruncie.
Leśnik musi dobrać odpowiednie gatunki dla danego siedliska. Następnie wskazać, w jaki sposób przygotować glebę oraz obliczyć, ile sadzonek należy posadzić na danej powierzchni. Gdy koncepcja będzie już gotowa, a prace przygotowawcze zakończone, każdy leśnik musi jeszcze raz obejść daną powierzchnię, aby znaleźć odpowiednie mikrosiedlisko dla danego gatunku i przy okazji oznaczyć w terenie powierzchnię, na której dany gatunek powinien zostać posadzony.

A gdy sadzonki zostaną przywiezione na powierzchnię, należy je zadołować (,czyli obsypać ziemią w taki sposób, aby korzenie nie przesychały), pozostaje już tylko sadzenie, które da początek nowemu pokoleniu lasu.
 

O tym, jak proces sadzenia wygląda w praktyce przekonali się nasi goście - pracownicy firmy Wild Polska Sp. z o.o. wraz z rodzinami w ramach organizowanego Tygodnia Ziemi 2023. W piękne słoneczne sobotnie przedpołudnie sadzili drzewa na terenie leśnictwa Lipowo. Doświadczyli, ile energii należy włożyć w przygotowanie dołków na sadzonki, jak silnie przydeptać ziemię, aby sadzonka miała dobry start. Przekonali się, jak szybko słońce i nawet najdelikatniejszy wiatr potrafią obsuszyć korzenie sadzonek, jeśli nie zostaną one odpowiednio zabezpieczone.

I choć ta wyjątkowo pogodna sobota była niezwykle pracowita, przyniosła naszym gościom wiele radości, gdyż posadzili wiele drzew, z których w najbliższej przyszłości wyrośnie las.