Wydawca treści Wydawca treści

Ku pamięci mazurskiego pisarza

 

Od 01.04.2024 r. zwiedzanie Izby będzie możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikiem Nadleśnictwa Strzałowo:

Adam Cisowski - tel. 509 113 250, e-mail: adam.cisowski@olsztyn.lasy.gov.pl



Warunki udostępnienia obiektu:

1. Termin zwiedzania należy uzgodnić co najmniej dwa tygodnie przed planowaną wizytą.

2. Obiekt może zostać udostępniony wyłącznie od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-14:00.

3. W święta oraz dni wolne od pracy obiekt nie będzie udostępniany zwiedzającym.

4. W sprawie wystawienia faktury należy kontaktować się z działem księgowości - tel. (89) 742 22 21.

5. Obiekt  będzie udostępniany zwiedzającym, tj. grupom liczącym min. 5 osób, wyłącznie za odpłatnością. Cena biletu wynosi 10,00 zł brutto za osobę i jest stała niezależnie od wieku zwiedzającego.

 

Nadleśnictwo Strzałowo nie odpowiada za informacje dotyczące zwiedzania Izby podane na innych stronach internetowych.

 

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia
LEŚNEJ IZBY PAMIĘCI ERNSTA WIECHERTA


    Leśniczówka Piersławek - dom rodzinny mazurskiego pisarza Ernsta Wiecherta, zbudowana została w roku 1883  i nosiła wówczas nazwę Kleinort. Pięć lat później - 18 maja 1887 roku urodził się w niej wspomniany autor. Leśniczówka była służbowym mieszkaniem jego ojca Martina. Warto dodać, że rodzice Wiecherta - Martin i Henrietta (z domu Andreae) byli osadnikami niemieckimi. Rodzina Wiechertów miała nie tylko niemieckie, ale także litewskie i francuskie, a z czasem również polskie korzenie.

     Młody Wiechert wzrastał wśród lasów i jezior. Był silnie związany z Mazurami - krainą swego dzieciństwa i młodości. Mazury były dla niego przestrzenią spotkań z przyrodą. Obcowanie z naturą ukształtowało światopogląd pisarza, a tym samym wpłynęło na jego twórczość, której owocem było m. in. 13 powieści, 40 opowiadań i nowel, 4 sztuki teatralne.

    Przed wojną Kleinort, po wojnie Sosnówka (do roku 1967), a obecnie Piersławek. W roku 1995 rozpoczęto remont leśniczówki finansowany przez Lasy Państwowe, który zakończono w 1996 roku. I tak od lipca 1996 roku na terenie leśnictwa Piersławek istnieje Leśna Izba Pamięci poświęcona pisarzowi. Ekspozycja przygotowana została przez Nadleśnictwo Strzałowo przy udziale Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zawiera ona dzieła pisarza wydane m. in. w języku niemieckim, angielskim oraz tłumaczenia polskie, a także liczne druki okolicznościowe, dokumenty i list pisarza. Na ścianie budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Jedna dla upamiętnienia 100, druga 110 rocznicy urodzin pisarza.

      Należy wspomnieć, że przy leśniczówce Piersławek strudzony drogą turysta może odpocząć - znajdują się tu ławy i stoły, a także miejsce na ognisko. W pobliżu leśniczówki przebiegają ścieżki edukacyjne, na których nierzadko można spotkać leśne zwierzę.  Warto odwiedzić to niezwykle miejsce, w którym czasami pojawia się  ducha Wiecherta.

 

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zdrowe lasy na Pikniku Naukowym

Zdrowe lasy na Pikniku Naukowym

„Tato, jeszcze trochę, nie idźmy stąd jeszcze" , „U was czuję się jak w domu", „Las w środku miasta!" – takie słowa najczęściej słyszeli leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie od odwiedzających XX Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy było zdrowie. Leśnicy z Nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazurskie" (Mrągowo, Spychowo, Strzałowo) wspierani przez Nadleśnictwo Jedwabno zaprezentowali pozytywny wpływ lasu na zdrowie człowieka. Jego znaczenie dla życia jest oczywiste – przed wszystkim to dzięki niemu możemy oddychać. Bez procesu fotosyntezy nie byłoby tlenu. Las cieszy się również niesłabnącą popularnością wśród osób szukających ciszy, chwili zamyślenia czy miejsca do aktywnego i nieskrępowanego spędzania czasu. Dlatego leśnicy prezentowali formy spędzania czasu spośród których odwiedzający wybrali ich ulubione. Spośród wędkowania, jazdy konnej, jeżdżenia na rowerze, nordic walking i narciarstwa bezkonkurencyjne okazało się kolarstwo.

 - Nasze stoisko było wyjątkowo interaktywne. Prawie wszystkie jego elementy wystawiliśmy po raz pierwszy i wszystkie się świetnie sprawdziły. Były angażujące i wywoływały iskierkę zainteresowania w oku naszych gości – mówi Urszula Dyl-Nadolna, specjalistka ds. edukacji z Nadleśnictwa Spychowo. Jednym z nowatorskich rozwiązań było stanowisko, na którym leśnicy tłumaczyli rolę lasu w akumulowaniu dwutlenku węgla. Każdy mógł wziąć udział w tym procesie przyczepiając do drzewa cienki kawałek drewna w którym zmagazynowana jest taka ilość CO2 jaką dorosły człowiek wydycha w ciągu 8 godzin. Dla zmotoryzowanych stosowaliśmy inny przelicznik 1 kawałek drewna to CO2 wyprodukowane przy przejechaniu 2 km samochodem osobowym. Po kilku godzinach drzewo podwoiło swoją średnicę.

- To co najbardziej mnie ujmuje w stanowiskach przygotowywanych przez leśników jest to, że nie ma podziału na odwiedzających i wystawców mówi pani Małgorzata, która co roku odwiedza leśników na pikniku naukowym. – Stoisko jest tak urządzane, że mamy wrażenie wchodzenia do lasu, a w tym roku było to wyjątkowo odczuwalne. - dodała. W przestrzeni urządzonej przez leśników unosił się zapach konwalii i sosny. Można było również poczuć poziomkę, lipę oraz jodłę. Aromaterapia w czystej postaci. - Najmilsza dla nas była otwartość ludzi na to co mamy do pokazania i upór dzieci, które nie chciały opuszczać naszego stoiska – mówi Adam Gełdon, koordynator stoiska leśnego z nadleśnictwa Spychowo.

W tym roku, stoisko lasów było rajem właśnie dla dzieci. Specjalnie dla nich leśnicy przygotowali dwa miejsca. Kącik zabaw z drewnianymi klockami i piaskiem kinestetycznym, w którym można było rozpoznawać tropy zwierząt oraz ścieżka zdrowia w postaci urządzeń z drewnianych elementów. Wśród zieleni nie było końca wspinaczkom, huśtaniu i łapaniu równowagi.

Stoisko LP, we współpracy z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, przygotował Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie".

Piknik Naukowy jest największą w Europie popularnonaukową imprezą plenerową. W tym roku zwiedzający mogli odwiedzić ponad 200 stanowisk.

Piknik to wspólna inicjatywa prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera, dyrektora CNK oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy piknik odbył się w 1997 r. na Rynku Nowego Miasta. W 2005 r. Komisja Europejska uznała wydarzenie za wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo".