Wydawca treści
Lasy regionu
Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.
Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.
KLIMAT
Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.
Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:
- ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm,
- średnia temperatura 7,0 - 7,7oC,
- okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.
GLEBY I SIEDLISKA
Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują:
- Brz - 10%,
- Db, Kl, Wz, Js - 8%,
- Ol, Św - po 6%,
- Bk - 4%.
Najnowsze aktualności
Leśne warsztaty wielkanocne
Leśne warsztaty wielkanocne
Nadleśnictwo Strzałowo wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Pegaz” i Mazurskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowało Leśne Warsztaty Wielkanocne.
Podczas nich wykorzystywane były różnorodne materiały, takie jak drewno, gałązki, bazie, bukszpan, hiacynty, narcyzy i bratki. Dzięki nim każdy miał możliwość stworzenia niepowtarzalnej dekoracji, dopasowanej do swojego gustu i stylu.
Podczas zajęć nasi leśnicy pomagali uczestnikom w realizacji pomysłów oraz udzielali porad i wskazówek. Dzięki temu powstały wyjątkowe, piękne ozdoby, które z pewnością będą ozdabiać domy uczestników podczas Świąt Wielkanocnych.
W ramach warsztatów uczestnicy mieli także okazję do integracji i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych warsztatach wielkanocnych i mamy nadzieję, że z dumą będą prezentować swoje dzieła w swoich domach i dzielić się nimi z bliskimi.
Zapraszamy do udziału w przyszłych wydarzeniach organizowanych przez nasze instytucje.