Wydawca treści Wydawca treści

Lasy regionu

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.

Drzewostany na terenie RDLP w Olsztynie charakteryzują się bardzo dużym zróżnicowaniem. Wynika to przede wszystkim z historii geomorfologicznej związanej ze wszystkimi zlodowaceniami występującymi na terenie naszego kraju.
Północna część zasięgu administracyjnego olsztyńskiej dyrekcji jest bardziej urozmaicona. Z powodu większej ilości opadów i żyźniejszych gleb, głównie pochodzenia polodowcowego, występują tu drzewostany liściaste i mieszane.
Część środkowa charakteryzuje się nieco słabszymi siedliskami, które powstały na terenach moren czołowych oraz z materiałów międzymorenowych. W tej części dominują siedliska borowe świeże. Jednak w pasie od Miłomłyna do Strzałowa znajdują się największe kompleksy leśne Lasów Taborskich, Puszczy Napiwodzko - Ramuckiej i Puszczy Piskiej ( w części administrowanej przez RDLP w Olsztynie ) oraz najbardziej urokliwe krajobrazowo tereny leśne przeplatane licznymi jeziorami.

Najbardziej na południe wysuniętą część RDLP Olsztyn charakteryzują siedliska i zbiorowiska roślinne typowe dla terenów będących niegdyś rozlewiskami wód polodowcowych. Fakt ten decyduje dziś o składzie gatunkowym drzewostanów, gdzie niepodzielnie panuje sosna oraz brzoza - gatunki najmniej wymagające co do żyzności gleby.


KLIMAT

Duże zróżnicowanie drzewostanów wynika również z tego, że na obszarze RDLP klimat kontynentalny ściera się z klimatem atlantyckim i dlatego też znajdziemy tutaj fragmenty drzewostanów typowych dla obszarów borealnych jak i drzewostany charakterystyczne dla terenu Pomorza.

Cechy klimatu na terenie RDLP w Olsztynie:

- ilość opadów rocznych 500 mm - 634 mm,

- średnia temperatura 7,0 - 7,7oC,

- okres wegetacji wynosi od 190 dni do 200 dni.


GLEBY I SIEDLISKA

Pod względem gatunku panującego w drzewostanach, lasy olsztyńskie można podzielić na trzy rejony. Największy z nich, obejmujący Kurpie oraz południowe części Warmii, Mazur, to rejon z drzewostanami sosnowymi. W części północnej przeważają dąb i świerk pospolity. W zachodniej części występuje buk. W ujęciu statystycznym gatunkiem dominującym w olsztyńskich lasach jest sosna. Pozostałe gatunki zajmują:

- Brz - 10%,

- Db, Kl, Wz, Js - 8%,

- Ol, Św - po 6%,

- Bk - 4%.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Ogromne wsparcie dla Szpitala Dziecięcego w Olsztynie od Lasów Państwowych

Ogromne wsparcie dla Szpitala Dziecięcego w Olsztynie od Lasów Państwowych

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Roczniak w imieniu olsztyńskich leśników przekazał dziś czek o wartości 400 tys. zł Wojewódzkiemu Specjalistycznemu Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie. Pieniądze te zostaną przeznaczone na zakup zestawu nowoczesnych bronchofiberoskopów z torami wizyjnymi, które będą stosowane przez laryngologów i pulmonologów zarówno w Oddziale Otolaryngologii, jak i na Bloku operacyjnym.

Zabieg bronchofiberoskopii stanowi nieocenioną metodę diagnostyczną i terapeutyczną w wielu schorzeniach układu oddechowego i nie tylko – podkreśla lek. Piotr Denisiuk, ordynator Oddziału Otolaryngologii w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. - Dzięki zastosowaniu tego urządzenia będziemy mogli m. in. pobierać wycinki lub popłuczyny z dróg oddechowych, a także usuwać ciała obce u dzieci. Ich obecność w drogach oddechowych może stanowić zagrożenie życia.

Dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie zaznacza, że przekazanie przez olsztyńskich leśników 400 tys. zł jest bardzo znaczącym wkładem w rozwój szpitala.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym Darczyńcom, że to właśnie nasz szpital został beneficjentem tej darowizny. Sprzęt, który zakupimy za te pieniądze, jest nam bardzo potrzebny, gdyż wchodzimy w coraz większy zakres leczenia pacjentów, leczymy coraz bardziej skomplikowane jednostki chorobowe u dzieci, wchodzimy w leczenie chorób rzadkich, rozwijamy bazę i w związku z tym lekarze specjaliści muszą dysponować nowoczesną aparaturą – mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. - Żeby nadążać za tymi innowacjami musimy bardzo dużo inwestować. Poza dotacjami z Ministerstwa Zdrowia, Organu Założycielskiego czy inwestowania środków własnych, tego typu dotacje wspaniale uzupełniają nasze potrzeby.