Wydawca treści
Zdjęcia ptaków autorstwa Krzysztofa Stasiaczka
Kilka ciekawostek o ptakach
1. Kormoran (Phalacrocorax carbo) - żyje na wyspach lub w lasach usytuowanych nad wodami. Gniazduje kolonijnie na drzewach. Żywi się rybami. Należy do ptaków wędrownych, do Polski przylatuje w marcu. Coraz częściej jednak kormorany zimują w kraju.
2. Sójka (Garrulus glandarius) - uznawana za "strażnika lasu", gdyż przybycie obcych ogłasza wrzaskliwym głosem. Potrafi też świetnie naśladować głosy innych ptaków. Chętnie zjada żołędzie. Często zakopuje je na zapas, po czym zapomina o tym. Dzięki temu przyczynia się do odnawiania dębu w lesie:)
3. Czapla siwa (Ardea cinerea)- poznać ja można w locie po esowato wygiętej szyi oraz nogach wystających za ogon. Zamieszkuje stare drzewostany w pobliżu zbiorników wodnych. Gniazda zakłada w koronach drzew. Wyprowadza 1 lęg w roku. Jaja wysiaduje samiec i samica.
Czapla żywi się głównie rybami, a także płazami, gadami, gryzoniami. Często zimuje w Polsce.
4. Sóweczka (Glaucidium passerinum) - najmniejsza polska sowa, wielkości szpaka. Zamieszkuje stare bory świerkowe i mieszane. Zajmuje dziuple po dzięciołach.
5. Dzięcioł duży (Dendrocopos major) - najpospolitszy dzięcioł w Polsce. Samca odróżnia od samicy czerwona plama na potylicy.
6. Krętogłowy (Jynx torquilla) - to także dzięcioł, choć trudno w to uwierzyć. Jego nazwa pochodzi od krętych ruchów głowy, które wykonuje w czasie zagrożenia. Gatunek wędrowny, do Polski przylatuje w kwietniu.
7. Wilga (Oriolus oriolus) - ptak o tropikalnym pochodzeniu. W Polsce przebywa od maja do sierpnia/września. Trudno ją spotkać, gdyż ukrywa się w koronach drzew.
8. Muchołówka mała (Ficedula parva) - najmniejsza z muchołówek występujących w Polsce. Jest rzadkim ptakiem. Zamieszkuje stare i średniowiekowe drzewostany liściaste i mieszane.