Wydawca treści Wydawca treści

Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Strzałowo

Regulamin sprzedaży drewna

Sprzedaż detaliczna drewna w leśnictwach odbywa się w środy w godz. 7:30 – 10:00 oraz inne dni robocze, po uprzednim uzgodnieniu z leśniczym.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Zainteresowanym wszelkich informacji udzieli P. Szymon Szacherski:

tel. 89 742 22 00,
tel. kom.  577 555 714
email: szymon.szacherski@olsztyn.lasy.gov.pl

Jest możliwość płatności kartą w kasie nadleśnictwa oraz we wszystkich leśnictwach.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśnicy przeszczepili grzybnię miekusza szafranowego (Hapalopilus croceus (Pers.) Donk).

Leśnicy przeszczepili grzybnię miekusza szafranowego (Hapalopilus croceus (Pers.) Donk).

Olsztyńscy leśnicy aktywnie chronią miękusza szafranowego. Właśnie przeszczepili grzybnię tego niezwykle rzadkiego i zagrożonego wymarciem gatunku grzyba.

         Miękusz szafranowy to wyjątkowo rzadki  grzyb wielkoowocnikowy, który w Polsce żyje na martwych lub zamierających starych dębach. W tym roku jedyne znane stanowisko z Puszczy Piskiej - zlokalizowane w Nadleśnictwie Strzałowo - uległo częściowemu zniszczeniu:  z trzech owocników pozostał tylko jeden cały i część drugiego.  Pozostawione  ślady wskazywały na to, że celowego zniszczenia dokonał człowiek. Ponieważ pniak, na którym od 2013 roku występują owocniki miękusza szafranowego jest już w stanie mocno posuniętego rozkładu (to znaczy, że zbliża się nieuchronnie koniec dobrego pożywienia dla miękusza), leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podjęli próbę aktywnej ochrony tego wyjątkowo rzadkiego
w skali kraju grzyba.

Zabieg  aktywnej ochrony polegał na pobraniu fragmentów martwego drewna wraz z  grzybnią i przeniesienie ich do otworów wywierconych we wcześniej wytypowanych drzewach. Otwory wywiercono świderkiem Presslera - urządzeniem służącym do określania wieku stojącego drzewa. Grzybnią  miękusza szafranowego zainfekowano dwa wywroty, dwa drzewa stojące (jedno z nich to 350-letni kolos bez kory o obwodzie 550 cm) oraz jeden duży pniak po ściętym kilkanaście lat temu dębie. Wszystkie  martwe dęby lub ich fragmenty  występują na terenie  ostoi ksylobiontów (organizmy roślinne i zwierzęce związane z rozkładającym się drewnem). Leśnicy wykonali zabieg po wcześniejszym uzyskaniu zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Sposób przeniesienia grzybni i technikę zainfekowania nią martwych drzew konsultowano z mykologiem pracującym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim
w Olsztynie.

Pozostaje tylko cierpliwie czekać na efekty, czyli pojawienie się owocników tego pięknego
i zagrożonego wymarciem grzyba na nowych, stworzonych przez człowieka stanowiskach. Owocniki mogą pojawić się dopiero  za 5 lub więcej lat lub wyrosnąć  wcześniej. Wszystko zależy od  warunków pogodowych i stanu zdrowotnego pobranej do zainfekowania grzybni. Zgodnie z zaleceniem RDOŚ w Olsztynie stanowiska naturalna jak i  sztuczne będą co roku przez 5 lat monitorowane przez leśników z Nadleśnictwa Strzałowo.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Ryś